Author photoAdrian Gubčo 19.07.2019 14:45

Nivy Tower dosiahla plnú výšku, Bratislava má novú najvyššiu budovu

Na streche projektu Nivy Tower od developera HB Reavis sa dnes objavila glajcha, čo signalizuje, že veža dosiahla plnú výšku. Bratislava a Slovensko tak po sedemnástich rokoch získali novú najvyššiu budovu.

Nivy Tower je súčasťou rozsiahleho developmentu Stanica Nivy, v rámci ktorého vzniká polyfunkčný komplex zahŕňajúci podzemnú autobusovú stanicu, nákupné centrum a kancelárie v novej veži. Výstavba komplexu sa začala práve realizáciou veže v máji 2017. Trvalo tak vyše dva roky, kým Nivy Tower dorástla do svojej finálnej výšky 125 metrov.

Budova má 29 kancelárskych podlaží a dve technické. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza veľkorysé lobby, z ktorého je prístup na jednotlivé kancelárske podlažia, ale bude tu aj samostatný výťah na najvyššie prístupné podlažie, kde by sa mala nachádzať panoramatická reštaurácia a terasa. Developer sa ani v tomto smere netajil vysokými ambíciami, kedy plánuje spojiť exkluzívny výhľad so špičkovou gastronómiou. Či bude k dispozícii aj samostatná expozícia, ako to je bežné na zahraničných mrakodprapoch s výhľadom, zatiaľ známe nie je.

Vo veži sa bude nachádzať 30-tisíc metrov štvorcových kancelárií najvyššieho štandardu a certifikátom udržateľnosti BREEAM, pravdepodobne na úrovni Excellent, a prostredie s certifikáciou Well Building Standard. K benefitom majú patriť údajne najrýchlejšie výťahy na Slovensku alebo vlastný bike-sharing. Nájomníci zatiaľ nie sú verejne známi, jedinú výnimku tvorí HubHub na 6.-8. podlaží, ktorý tu bude poskytovať co-workingový priestor.

Architektom budovy je britská kancelária Benoy v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. Budova sa vyznačuje zrkadlovou presklenou fasádou s pridaným akcentom v podobe bleších fasádnych tabúľ, čo budovu opticky odľahčuje. Ďalším výrazným prvkom je mierne ustúpenie časti budovy v pohľadovo najexponovanejšej juhozápadnej časti od dispozície, čo vežu trochu ozvláštňuje.  Inak však ide o pomerne jednoduchú, no modernú architektúru, ktorá sa vďaka svojej hmote stala v panoráme Bratislavy neprehliadnuteľnou.

Nivy Tower by mala byť viacmenej dokončená už v priebehu tohto roka, čomu nasvedčuje aj vysoké tempo pri výstavbe. Nájomníci sa pravdepodobne začnú do budovy sťahovať až začiatkom budúceho roka, na tento rok nepredpokladám ani spustenie prevádzky strešnej reštaurácie. Celý development Stanice Nivy bude ukončený v roku 2020.

 

Glajcha na streche veže

 

Po dlhých sedemnástich rokoch sa tak Bratislava dočkala novej najvyššej budovy potom, ako bola v roku 2002 dokončená centrála Národnej banky Slovenska so 111 metrami. Nivy Tower prichádza v období, kedy už niekoľko rokov prebieha výrazný stavebný rozvoj mesta s rastom nového centra Bratislavy na mieste niekdajších priemyselných Mlynských Nív.

Výstavba novej najvyššej budovy je akýmsi symbolom ambícií súčasnej doby a mesta, ktoré prechádza jednou z najvýznamnejších zmien vo svojich dejinách. Tá bude potvrdená už o niekoľko rokov, kedy bude aj nová najvyššia budova prerastená inou: Eurovea Tower, prvým slovenským mrakodrapom, ktorý sa s výškou 160 metrov stane nespochybniteľnou strechou Bratislavy.  

 

(článok aktualizujem o nové fotografie)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube