Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.10.2019 15:20

Aké budú výhľady z reštaurácie v Nivy Tower?

Momentálne najvyššia budova na Slovensku, kancelárska veža Nivy Tower od developera HB Reavis, je už viacmenej tesne pred dokončením. Bratislava tak má novú dominantu, kde má čoskoro pribudnúť nová atrakcia mesta – strešná reštaurácia s vynikajúcim výhľadom na staré aj nové centrum metropoly. Ako bude tento výhľad vyzerať?

Article Big

Nivy Tower bola prvou časťou rozsiahleho developmentu Stanica Nivy, ktorá sa začala budovať v máji 2017. V rámci tohto projektu vznikne na mieste niekdajšej Autobusovej stanice Mlynské nivy a sídla pohrebníctva Marianum polyfunkčný komplex zahŕňajúci novú autobusovú stanicu, nákupné centrum, tržnicu a kancelársku vežu.

Tá má 29 podlaží (plus dve technické) a s výškou 125 metrov je v súčasnosti najvyššou budovou v Bratislave aj na Slovensku. Plnú výšku veža dosiahla v priebehu júna tohto roku a predbehla tak sedemnásť rokov trvajúci rekord centrály Národnej banky Slovenska. Prvenstvo by však malo byť len dočasné – predpokladá sa, že už v roku 2023 ju predbehne Eurovea Tower, ktorá pri výške 160 (168) metrov ďaleko predčí všetky ostatné bratislavské výškové budovy.

Každopádne, ani jedna zo zmieňovaných veží nebude disponovať tým, čím Nivy Tower – okrem kancelárií na ploche približne 30-tisíc metrov štvorcových tu má byť aj vyhliadková reštaurácia. Developer sa nechal počuť, že by sem rád pritiahol špičkovú gastronómiu, prístup do reštaurácie bude zabezpečený samostatným výťahom. Zatiaľ nie je známe, či bude na tomto podlaží aj vyhliadka pre návštevníkov, ktorí nechcú využiť gastronomické služby.

Rozhodne by to však bol správny krok, keďže, ako sa ukazuje, výhľady budú naozaj výnimočné. Okrem panorámy historického jadra a Bratislavského hradu bude mimoriadne výrazný blízky downtown, teda nové komerčné centrum Bratislavy s ďalšími vežami, predovšetkým s projektom Sky Park od delopera Penta Real Estate a kancelárie Zaha Hadid Architects. Pri výhľadoch tvorí dominantnú hmotu aj starší development HB Reavisu Twin City a Twin City Tower, ako aj samotná Stanica Nivy, kde bude rozsiahla zelená strecha.

V budúcnosti panorámu doplní už rozostavaná Klingerka (a jej druhá fáza) od J&T Real Estate, ako aj ďalší masívny projekt HB Reavis – kancelársky development Mlynské Nivy Košická, kde by mala byť podobne vysoká veža od poprednej britskej kancelárie AHMM. Je viac než isté, že najbližších niekoľko rokov sa bude výhľad z Nivy Tower radikálne meniť.

Samotná veža nedisponuje zrovna ikonickou architektúrou, hoci tým nechcem povedať, že by bola zlá – Bratislave svedčí aj takáto budova, ktorá pôsobí, ako keby tu bola už dlho. V každom prípade sa vďaka tomuto prvku stane jednou z bratislavských atrakcií, čo vnímam viac ako pozitívne, keďže hlavné mesto Slovenska by sa mohlo začať viac prezentovať svojou modernou architektúrou. Autorom budovy je britská kancelária Benoy v spolupráci so slovenským ateliérom Siebert + Talaš.

Plné dokončenie Nivy Tower sa očakáva ešte v priebehu tohto roka, kedy bude otvorený aj vyhliadkový priestor, však známe nie je. Každopádne, developer doplnením viacmenej verejne prístupného priestoru urobil veľa preto, aby sa z veže, ale aj lokality, stala populárnejšia časť mesta a niečo, čím sa bude Bratislava hrdiť aj v zahraničí.

 

Za fotografie ďakujem pánovi Dušanovi Hertelovi. Fotografie sú odfotené zo strechy Nivy Tower, výhľad z reštaurácie tak bude o málo odlišný.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Centrum mesta, vľavo Sky Park, vpravo Twin City Tower a centrála VÚB
  • Východná časť zóny Chalupkova, v diaľke súbor Panorama City a miesto, kde vznikne Eurovea Tower
  • Klingerka a Zimný prístav
  • Rozostavaná Stanica Nivy
  • Panoráma nového centra Bratislavy. V budúcnosti budú prázdne plochy vyplnené ďalšími vežami
  • Nivy Tower. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nivy Tower je oficiálne dokončená

17.02.2020 10:27:00 Adrian Gubčo

Po takmer troch rokoch je oficiálne ukončená výstavba aktuálne najvyššej budovy Slovenska – kancelárskej veže Nivy Tower s výškou 125 metrov. Developer HB Reavis obdržal zo strany Okresného úradu rozhodnutie o predčasnom užívaní stavby. Nivy Tower by si mala prvenstvo udržať zhruba tri roky.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube