YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.08.2020 15:50

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Masívny development od spoločnosti J&T Real Estate začal vznikať na začiatku roka 2019 po niekoľkoročnej príprave, dnes sa už stal výraznou súčasťou bratislavskej panorámy. Umiestnený je v dotyku s bývalovou Klingerovou továrňou na spracovanie juty, severne od staveniska zas vznikla Klingerova obytná kolónia, kde sú doteraz zachované rodinné domy. Už dlhšie sa však očakáva radikálna transformácia celého okolia.

Klingerka je v tomto smere jednou z kľúčových investícií. Na južnej polovici pozemku, smerom k Prístavnej, vzniká dvojica výškových objektov so šošovkovitým pôdorysom, ktoré sú prepojené parkovacím domom. Nižší z objektov, kancelárska veža, má jedenásť nadzemných podlaží, vyššia rezidenčná budova až 35. Zvyšná časť pozemku smerom ku kolónii bude využitá ako park.

Administratívny objekt dosiahol plnú výšku už pred časom a aktuálne pokračuje realizácia fasády. Vyššia veža však ešte stále rastie – aktuálne by mala byť zhruba na úrovni 32. podlažia. Všetko tak nasvedčuje tomu, že plnú výšku dosiahne čoskoro (výstavba jedného podlažia trvá 10-12 dní), čím bude dokončená hrubá stavba. V skutočnosti sa však tento proces ešte mierne natiahne.

„Osadenie takzvanej „glajchy" (stromček na vrchu stavby), teda oznam stavbárov pre širokú verejnosť, že stavba dosiahla plnú výšku, prebehne ešte tento rok v decembri,“ prezrádza Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Klingerka sa tak po dokončení stane najvyššou rezidenčnou budovou na Slovensku s celkovou výškou 115 metrov.“ Zároveň by mala na určitý čas – kým ju neprerastie Eurovea Tower od toho istého developera – byť aj druhou najvyššou budovou krajiny

Medzičasom bude pokračovať inštalácia fasády, ktorá napreduje aj na vyššej veži. Detailný pohľad na nižšie podlažia ukazuje, že na niektorých miestach sa už zhotovujú balkóny a na fasáde je osadená izolácia aj konzoly, na ktoré bude inštalovaný obklad. Jeho definitívna podoba sa počas prípravy a výstavby projektu menila a developer naznačuje, že ešte pracuje na určitých úpravách. „Odhalenie rezidenčnej fasády prebehne nie úplne štandardne. Naše technické riešenie nie je úplne bežné a preto si ho zatiaľ necháme ako prekvapenie a určite sa vo vhodnom čase o túto informáciu podelíme,“ hovorí Pavel Pelikán.

JTRE odmietlo prezradiť akékoľvek bližšie detaily, preto možno len špekulovať, o akú novinku ide. Zvolenie kvalitnejšieho obkladu byvšak  mohlo zjemniť nie veľmi šťastné pôsobenie veže, ktorá je v bratislavskom kontexte mimoriadne mohutná. Nie je veľmi prehnané Klingerku prirovnať ku gigantickým developmentom, aké aktuálne vznikajú napríklad v ruskej metropole, preto je kvalita materiálov mimoriadne zásadná. Podobu projektu majú na starosti architekti z kancelárie GFI.

 

Klingerka Offices

 

Projekt sa tak blíži k dokončeniu, čo otvára otázku jeho ďalšieho života a fungovania. Pre developera ide viacmenej o úspech – nachádzať sa tu bude 380 bytov, voľných ostáva už len 14 (plus 13 predrezervovaných). Až na jednu výnimku ide všetko o štvorizbové byty, vrátane bytov na najvyšších podlažiach, ktoré budú mať panoramatický výhľad na celé mesto. Od spustenia predaja sa však ceny radikálne zvýšili, pričom dnes dosahujú od 364-tisíc eur za trojizbák na 32. podlaží, po 687-tisíc eur za najväčšiu rezidenciu na 35. podlaží.

Rezidenti nájdu v Klingerke celkom slušný štandard aj racionálne dispozície, ktoré sa budú dať pomerne jednoducho meniť – priečky sú totiž zo sádrokartónu. Nevýhodou (resp. zatiaľ skôr nezvykom) je využitie SDK priečok aj medzi bytmi. To však umožnilo investorovi zjednodušiť a zrýchliť (a zlacniť) výstavbu. Ďalšou nevýhodou je obrovská masovosť projektu – v jednej budove bude teoreticky žiť vyše tisíc obyvateľov, na ktorých bude pripadať 5 výťahov.

Menej kritická je situácia v prípade kancelárskej budovy, ktorá nebude ani zďaleka patriť k veľkým bratislavským bizniscentrám. S výmerou 10,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií ju developer označuje za „butikovú“ kancelársku budovu, ktorá bude navyše disponovať 238 parkovacími miestami, kantínou, menším retailom a certifikáciou BREEAM Excellent.

Nakoľko úspešný je prenájom budovy, však zatiaľ známe nie je. „Stále prebiehajú intenzívne rokovania s viacerými potencionálnymi nájomníkmi“ vysvetľuje Pavel Pelikán. „Ani v jednom prípade nie sme tak ďaleko, aby sme mená týchto spoločností mohli zverejniť.“ Čo sa však týka retailu, vrátane prevádzok v parteri rezidenčnej veže, developer hovorí o vzniku rešturácie či kaviarne, pravdepodobne by tu mohli byť aj menšie potraviny.

Najdôležitejším prínosom pre rezidentov v rámci projektu, prístupným aj pre okolie, však bude relatívne veľký park, ktorý obsadí voľnú plochu medzi vežami a rodinnými domami. Realizácia sa spustí pravdepodobne až v priebehu budúceho roka (hoci pri administratívnej budove už vznikajú chodníky a začínajú sa sadové úpravy). „V súčasnosti všetka naša pozornosť smeruje k dokončeniu administratívnej a rezidenčnej budovy. Park sa bude dokončovať súbežne s prácami na exteriéroch,“ konštatuje Pavel Pelikán.

Ani v tomto prípade by však podoba parku nemusela byť celkom definitívna. „Stále pracujeme na technických a záhradníckych detailoch a doťahujeme objednávky jednotlivých prvkov. Finálnu podobu parku, samozrejme, neskôr predstavíme verejnosti,“ uzatvára výkonný riaditeľ JTRE.

 

Klingerka - pohľad z Mosta Apollo

 

Klingerka je tak tesne predtým, ako začne nadobúdať konečnú podobu. Pohľad na mohutné budovy, zvlášť vyššiu z nich, vyvoláva obavy z toho, ako zapadne do panorámy Bratislavy a dotvorí potenciálne veľmi atraktívnu časť mesta.

Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že zvolený urbanistický koncept – dvojica veží prepojených nadzemným parkovacím domom, osadených v parku – nebola správna a vhodnejšia by bola skôr hustejšia bloková štrukúra s menšou mierkou a jednou subtílnejšou dominantou. Zvolený koncept však bol paradoxne menej náročný aj drahý, keďže developer nemusel kopať do takej hĺbky, odstraňovať toľko záťaže a budovať toľko jadier či obstavaných plôch.

Našťastie sa zdá, že aspoň čiastočne by tieto negatíva mohla napraviť druhá etapa Klingerky na pretiahnutom pozemku medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou. Podľa predstaveného konceptu, opäť od GFI, by mala mať druhá etapa podobu postupne gradujúcej zástavby bytových domov smerom ku križovatke Košickej a Prístavnej, kde však vznikne najvyššia kancelárska veža – teoreticky najvyššia v Bratislave. Od Pláteníckej budú vybudované objekty občianskej vybavenosti, ktoré obslúžia aj prvú Klingerku.

Oba tieto projekty prinesú do územia, ktoré ostávalo doteraz skôr v zákryte, nový život a aktivitu, ktoré ju výrazne zmenia. Klingerova kolónia sa razom ocitne takmer v centre mesta, pričom jej ďalšia budúcnosť ostáva nejasná. Nová situácia vznikne aj od Košickej, kde sa očakáva vybudovanie električkovej trate, ktorá by mohla lokalitu prepojiť s Eurovea City, Petržalkou, Ružinovom či Trnavským mýtom. Developer navyše prisľúbil dotvoriť cyklistickú infraštruktúru v oblasti.

Všetky tieto zásahy sú súčasťou širšej transformácie bývalého priemyselného srdca Bratislavy na jej nové eknomické a spoločenské ťažisko. Náročný a dlhý proces nie je bez chýb, vrátane veľmi vážnych, na konci dňa sa však slovenská metropola radikálne zmení – a to skôr k lepšiemu. Svojou malou troškou, aspoň vďaka oživeniu doteraz mŕtvej parcely, k tomu prispeje aj Klingerka. V budúcnosti by sa však už nedostatky tohto projektu opakovať nemali.

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si výstavbu Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Klingerka Offices
  • Detail riešenia fasády na balkóne
  • Pohľad z Košickej
  • Pohľad z Mosta Apollo
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube