Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.08.2018 09:30

Začína sa revitalizácia Kamenného námestia

Spoločnosť Lordship, pripravujúca projekt Nové Kamenné námestie, spoločne s Bratislavou - hlavným mestom SR a v spolupráci s expertmi okolo iniciatívy Aliancia Stará tržnica, ktorí stoja za projektom Živé námestie, spúšťajú revitalizáciu Kamenného námestia. Premena priestoru sa začína presunom stravovacích zariadení na rozhraní s Námestím SNP.

Article Big

Zdroj: Lordship

Ako sa na včerajšom tlačovom brífingu vyjadril primátor mesta Ivo Nesrovnal, obe stavby, ktoré teraz zaniknú, boli nelegálne, no ich odstránenie nebolo jednoduché. Bez spolupráce developera Lordship by však riešenie nebolo možné, keďže developer poskytol priestor pre presun prevádzok na svojich vlastných pozemkoch.

Asanácia pôvodných objektov sa tak mohla spustiť, pričom bude v prvej fáze doprevádzaná rozšírením plôch pobytovej zelene, osadením nových kvetináčov, lavičiek a zlepšením osvetlenia. Táto fáza by mala byť hotová do konca jesene, odhadované náklady sú 115-tisíc eur. Budúci rok sa má pokračovať výmenou povrchu, podľa primátora sa má zrealizovať dlažba, keďže asfalt považuje v centre mesta za nevhodný (Námestie SNP už zrejme centrom mesta nie je, keďže tam sa veľkolepo asfaltovalo minulý rok). Na projekte revitalizácie Kamenného námestia sa finančne spolupodieľa aj Tesco Slovensko.

Projekty obnovy Kamenného námestia a Námestia SNP spoločne úzko súvisia, aj keď stoja za nimi rozliční aktéri (Lordship a iniciatíva Živé námestie, kde sa spojili experti z Aliancie Stará tržnica, Inštitút SGI a z Magistrátu). Pred navrhnutím konkrétnych riešení sa v prípade obidvoch priestorov konal rozsiahly výskum, doprevádzaný participáciou a komplexnou analýzou územia. Na základe týchto podkladov vypracovali odborníci sériu riešení, tzv. "quick wins", ktoré sa dajú realizovať rýchlo a bez mimoriadnych finančných či stavebných nárokov. V druhej fáze by sa mala realizovať rozsiahla architektonická súťaž, ktorá by priniesla komplexnú premenu územia.

Aktuálna snaha je tak chvályhodná, ide ale len o drobný, parciálny krok. Okrem toho, k zániku nelegálnych stánkov nepríde definitívne, skôr sa len presunú na iné miesto, pred vchod do obchodného domu Tesco od Špitálskej ulice, kde vzniká "streetfood" ulička, pripomínajúca bezdomoveckú osadu.

Zároveň platí, že kým nezanikne parkovisko na spodku Námestia SNP a kríky, v ktorých sa zdržujú potkany, zlepšenie bude len minimálne. Pre realizáciu ďalších krokov bude ďalej potrebná aj zmena rozpočtu Hlavného mesta SR, čo majú v rukách zastupitelia, ktorí sa k rozhodnutiu zatiaľ veľmi nemajú. Naozaj viditeľné zlepšenie tohto zásadného centrálneho priestoru je tak stále ešte hudbou budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Jeden zo stánkov, ktorý zanikne. Zdroj: Lordship
  • Nechutná
  • Zdroj: Živé námestie

Súvisiace články

V Priore vznikne veľká gastrozóna, definitívna budúcnosť územia ostáva naďalej nejasná

21.01.2020 11:05:00 Adrian Gubčo

V interiéri obchodného domu Prior, naposledy známeho ako My, v súčasnosti prebiehajú stavebné práce. Aktuálny majiteľ, ktorým je žilinský podnikateľ George Trabelssie, tu plánuje už v dohľadnej dobe otvoriť novú gastrozónu a viacero obchodov. Definitívna budúcnosť vzácneho neskoromodernistického komplexu však ostáva nejasná. O téme informovali Bratislavské noviny.

Čítať viac

Lordship rokuje o ďalšej podobe fasády hotela Kyjev

20.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer Lordship, ktorý pripravuje rekonštrukciu a dostavbu okolia areálu hotela Kyjev, pokračuje v hľadaní vízie novej podoby ikonickej výškovej budovy v centre Bratislavy. Zástupcovia spoločnosti sa za okrúhlym stolom stretli s vedením Hlavného mesta aj mestskej časti.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube