Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 18.09.2018 11:30

Lordship vyhlasuje architektonickú súťaž na riešenie fasád Hotela Kyjev

Developer Lordship dnes oznámil spustenie súťaže na riešenie fasád v rámci pripravovanej prestavby bývalého Hotela Kyjev a okolitých budov na Špitálskej a Rajskej ulici. Súťaž má byť otvorená a verejná, výsledky budú mať charakter ideového návrhu, ktorý bude viac rozpracovaný pri príprave konkrétneho projektu.

Article Big

Zdroj: Lordship

Víťazný súťažný návrh bude honorovaný odmenou 4-tisíc eur, druhá cena bude vo výške 2,5-tisíca eur, tretia cena 1,5-tisíca eur. Pre ďalšie ocenené návrhy sa určila čiastka 2-tisíc eur. Členmi poroty budú okrem zástupcov developera aj predstavitelia architektonickej, odbornej a kultúrnej obce, ako aj zástupca mestskej časti. Za Lordship bude členom poroty aj Branislav Kaliský z kancelárie A1 ReSpect, ktorá zabezpečuje projektovú prípravu, víťaz súťaže bude vedený ako spoluautor. Súťaž sa spúšťa dnešným dňom, t.j. 18.9.2018, návrhy sa majú odovzdať do 31.10.2018. Vyhlásenie výsledkov sa očakáva 12. novembra 2018. Súťaž nie je overená Slovenskou komorou architektov.

Lordship bude nasledovať aj názory verejnosti, ktorá preferuje rekonštrukciu neskoromodernistického súboru od architekta Ivana Matušíka oproti asanácii. V prieskume verejnej mienky, realizovanej agentúrou STEM/MARK, sa pre rekonštrukciu vyjadrilo 65% respondentov, podobné výsledky vyšli aj z ankety na sociálnych sieťach.

Riešenie rekonštrukcie objektu bývalého Hotelu Kyjev formou architektonickej súťaže je správnym počinom. Tá snáď pritiahne čo najviac ateliérov, ktoré nepoprú kvality pôvodnej stavby, ale vhodným spôsobom ju prenesú do 21. storočia. Kľúčové sú v tomto prípade podmienky súťaže a zloženie poroty, kde sa dá konštatovať, že developer mohol pridať na cenách, skvalitniť zloženie poroty odborníkmi namiesto mediálne známych tvárí a súťaž overiť SKA, napriek tomu snahu riešiť situáciu otvorenou súťažou treba oceniť.

Komplex Prioru a Hotela Kyjev má v dejinách slovenskej architektúry mimoriadnu pozíciu a preto treba veriť, že sa nájdu architekti aj z tých najkvalitnejších ateliérov, ktorí prijmú zodpovednosť nad záchranou jedinečnosti vzácnej architektúry a prihlásia sa so svojimi návrhmi do súťaže.

Súvisiace články

Lordship rokuje o ďalšej podobe fasády hotela Kyjev

20.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer Lordship, ktorý pripravuje rekonštrukciu a dostavbu okolia areálu hotela Kyjev, pokračuje v hľadaní vízie novej podoby ikonickej výškovej budovy v centre Bratislavy. Zástupcovia spoločnosti sa za okrúhlym stolom stretli s vedením Hlavného mesta aj mestskej časti.

čítať viac

Živé námestie sa stáva realitou

23.01.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

V máji minulého roka bola po komplexnom participačnom procese predstavená iniciatíva Živé námestie, ktorá si kladie za cieľ zásadne zlepšiť stav Námestia SNP a Kamenného námestia, dvoch kľúčových verejných priestranstiev v úplnom centre Bratislavy. Okrem prípravy podkladov pre architektonickú súťaž priniesla aj sériu rýchlych riešení, ktoré sa postupne začínajú realizovať.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube