Author photoAdrian Gubčo 17.06.2024 11:46

Čierna diera uprostred Bratislavy alebo opravený skvost? Čakanie na budúcnosť hotela Kyjev pokračuje

Komplex Prioru a hotela Kyjev patrí k najlepším dielam povojnovej modernej architektúry na Slovensku. Napriek tomu nie je v dobrom stave, čo ešte viac platí o jeho priľahlom okolí. Majiteľ hotela plánuje jeho generálnu rekonštrukciu aj revitalizáciu priľahlého okolia, nateraz však narazil – celý komplex je v konaní za vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku, o čom sa jedná už rok.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ministerstvo kultúry (MK) SR ani po roku nerozhodlo, či bude hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v Bratislave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Rezort však nevylučuje, že rozhodnúť by mohol ešte tento rok.

Uviedla to riaditeľka odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská. Developer sa voči rozhodnutiu pamiatkarov odvolal v polovici júna 2023. „Ministerstvo kultúry v tejto veci ešte nerozhodlo. Pred vydaním rozhodnutia o odvolaní je potrebné vykonať všetky potrebné procesné úkony,“ skonštatovala Bačinská.

Ministerstvo pritom podľa nej rieši súbežne viaceré odvolania, ktoré boli podané proti rozhodnutiam PÚ SR. Zároveň opätovne pripomenula, že ide o administratívne veľmi náročný proces. „V uvedenej veci by sa malo s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnúť v priebehu tohto roka,“ doplnila Bačinská.

Galéria

  • Zdroj: Lordship
  • Námestie umelcov. Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Lordship

Developer, spoločnosť Lordship, ktorý má dlhodobo v pláne hotel zrekonštruovať, hovorí, že od podania odvolania voči rozhodnutiu pamiatkarov sa snaží o aktívnu komunikáciu a bol pripravený poskytnúť ministerstvu maximálnu súčinnosť. Dodnes však podľa vlastných vyjadrení nepozná dôvody nečinnosti ministerstva. „Doteraz neprišli ani na obhliadku priestoru, na základe ktorej majú ďalej rozhodovať,“ uviedla spoločnosť.

Lordship je presvedčený, že urobil všetky potrebné kroky na to, aby mohol zrealizovať obnovu bývalého hotela Kyjev i jeho okolia v súlade s rozhodnutiami relevantných úradov. Uvedomuje si, že aktuálny stav trápi nielen ju, ale aj obyvateľov. Avšak v dôsledku neexistencie právoplatného rozhodnutia rezortu kultúry, rovnako tak stanoviska na usmernenie činnosti PÚ SR, má byť rukojemníkom vzniknutej situácie.

Ako vlastník objektu totiž nemá právnu istotu pri otázke disponovania s objektom. Súčasná „neistota“ podľa neho brzdí obnovu, spôsobuje ekonomické škody a komplikuje rokovania s budúcimi prevádzkovateľmi ubytovania.

Pri otázke, či zvažuje prípadné odstúpenie od projektu, spoločnosť zdôraznila, že s takýmto záverom nepočíta. „Nepripúšťame si možnosť, že budeme čakať ďalší rok,“ podotkol developer.

Napriek tomu, že PÚ SR ešte v roku 2013 rozhodol, že polyfunkčný objekt, ktorý tvorí hotel Kyjev s OD Prior, nebude vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, vydal v máji 2023 rozhodnutie o vyhlásení za NKP. Dôvodom má byť ochrana historickej, spoločenskej, urbanistickej, architektonickej, výtvarnej, umelecko-remeselnej a technickej hodnoty.

Pamiatkari odmietajú, že by to znemožnilo obnovu. S tým však nesúhlasí developer, ktorý zmenu ich postoja vníma ako „zmenu pravidiel počas hry“. V polovici júna 2023 sa voči rozhodnutiu pamiatkarov odvolal. Dlhodobo deklaruje, že súčasné plány nepočítajú so žiadnou demoláciou budovy, ani výraznou zmenou vzhľadu.

 

Komplex Prioru a hotela Kyjev tesne po dokončení. Autor: Ľubo Stacho / ÚSTARCH SAV

 

V každom prípade, ide o veľmi komplikovanú situáciu, z ktorej nie je jednoduché východisko. Faktom je, že komplex Prioru a hotela Kyjev patrí k mimoriadnym dielam. Ide o kľúčovú časť povojnovej transformácie centra Bratislavy, ktorá mala zohľadniť rastúce veľkomestské ambície slovenskej metropoly. Na základe rozsiahlej súťaže v roku 1960 bol vybraný odvážny návrh vtedy ešte mladého architekta Ivana Matušíka.

Ako prvý bol v roku 1968 dokončený Obchodný dom Prior, ktorý bol prvý Prior v Československu. Zaujal nielen svojim tvarovaním, ale aj použitím eskalátorov, obložením spišským travertínom alebo zvonkohrou, ktorá sa stala charakteristickým zvukom centra mesta. V roku 1973 bol dokončený aj 19-podlažný hotel, v tom čase jeden z najmodernejších v Bratislave.

Budovanie komplexu bolo spojené s rozsiahlymi, no nedokončenými asanáciami pôvodnej urbanistickej štruktúry. Z tohto dôvodu pôsobí priľahlé okolie do istej miery neukončeným dojmom. Lordship hotel prebral v roku 2004, v roku 2011 bol pre nízku rentabilitu uzatvorený. Odvtedy sa čas od času objavovali štúdie transformácie vrátane možného búrania.

Až celkom nedávno oznámil, že najnovší projekt, na ktorom spolupracovali kancelárie Chapman Taylor a do istej miery aj Compass Architekti, ráta s rekonštrukciou výškovej budovy aj podnože a do veľkej miery obnovením pôvodného výrazu i funkcie. Priľahlé okolie sa má zároveň obnoviť, pričom od Rajskej má vzniknúť verejné priestranstvo, označované ako Námestie umelcov. V prieluke medzi domami v predĺžení Cintorínskej sa plánuje novostavba.

Developer deklaroval, že takýmto spôsobom sa zachová väčšina hodnôt pôvodnej budovy a celý priestor sa zatraktívni a ožije. Pre hotel mal údajne operátora, ktorý by tu prevádzkoval ubytovanie krátkodobého i dlhodobého charakteru. Malo ísť o skúsenú medzinárodnú firmu, ktorá takéto zariadenia spravuje aj v zahraničí – a má aj vlastný dizajnmanuál.

Práve z tohto dôvodu má byť vyhlásenie za NKP problémom. Keďže podľa známych informácií sú podmienky ochrany mimoriadne prísne, prakticky znemožňujú prevádzku hotela s daným operátorom a robia celú investíciu neekonomickú. Lordship nie je prevádzkovateľ hotelov, preto nebude Kyjev opravovať bez toho, aby mal zabezpečeného partnera pre následnú správu. Dopyt po dizajnovom hoteli, ktorý by do bodky rešpektoval všetky hodnoty Kyjeva, však v súčasnosti v Bratislave nie je.

 

Developer v minulosti zvažoval rozličné alternatívy budúcnosti hotela vrátane jeho dramatickej prestavby. Zdroj: Lordship

 

Z tohto dôvodu hrozí pokračovanie chátrania budovy v centre Bratislavy. To je už také rozsiahle, že napriek polohe sa stalo pozadím pre natáčanie postapokalyptického filmu. Stav hotela a jeho okolia devalvuje obraz celého hlavného mesta.

Je teda na zváženie, nakoľko prísna by ochrana komplexu mala byť. Jeho záchrana pred asanáciou je samozrejmosťou, rovnako ako zachovanie niektorých typických prvkov (napríklad fasád, zvonkohry, materiálového riešenia spoločných priestorov hotela, kruhového schodiska vnútri hotela a i.). Na druhej strane, príliš rigídne chránenie „každej kľučky“ by mohlo byť kontraproduktívne.

Developer môže len ľutovať, že roky špekuloval s rozličnými viac či menej fantastickými úvahami a nepristúpil rovno k rekonštrukcii v čase, keď ešte vyhlásenie komplexu za NKP nebolo témou. Dnes už mohol vlastniť obnovenú budovu, generujúcu peniaze – a časť centra Bratislavy mohla byť menej odpudzujúca.

Teraz musí čakať na verdikt ministerstva. Ak dá za pravdu pamiatkarom, bude to problém. Investor aj mesto budú musieť hľadať riešenie pre územie, ktoré dnes pripomína akúsi čiernu dieru.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube