YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.08.2018 09:00

Vláda zainvestuje do obnovy Hlavnej železničnej stanice

Horúcou témou posledných dní je správa, že Vláda Slovenskej republiky zainvestuje do rekonštrukcie Hlavnej železničnej stanice, pričom poskytne dotáciu vo výške 2,8 milióna eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú tieto prostriedky preinvestovať do mája budúceho roka, ešte pred Majstrovstvami sveta v hokeji 2019.

Na tlačovej konferencii za účasti premiéra, ministra dopravy, ministra financií a primátora Hlavného mesta sa informovalo aj o obsahu rekonštrukcie: má sa realizovať nové opláštenie fasád, nové osvetlenie a redizajnovať vnútorný priestor stanice. Obnova nadviaže na ďalšie práce, ktoré aktuálne ŽSR realizuje v podobe vybudovania nových výťahov na nástupištia a prebudovania niekdajšej reštaurácie na novú čakáreň v hodnote 2,3 milióna eur. Kto má byť architektom rekonštrukcie, nie je presne známe, nie sú známe informácie o architektonickej súťaži, čo by s ohľadom na cenu zakázky malo byť samozrejmosťou.

Iný projekt čiastočnej obnovy Hlavnej železničnej stanice je však známy už nejakú dobu, za jeho návrhom stojí štúdio Modulor. Počas konferencie nebolo potvrdené, či ide o tých istých autorov, hoci z prezentovaného rozsahu revitalizácie by to mohlo tak byť. Návrh Moduloru je zo zverejnených vizualizácii pomerne konzervatívny a zásadné zmeny neprináša, pôjde skôr o mierny facelift podoby stanice. Výsledkom bude zlepšenie dojmu zo stanice, no ani zďaleka sa tým žiadne zásadné problémy dopravného terminálu nevyriešia.

Tých problémov je pomerne veľké množstvo: k najzásadnejším patrí stiesnená poloha v oblúku, ktorá má negatívny vplyv na kapacitu stanice, neumožňuje prijímať dlhšie súpravy a nutne spomaľuje tie vlaky, ktoré stanicou len prechádzajú. K tým patria, okrem iného, aj nákladné vlaky, ktoré v iných európskych metropolách priestory pre osobnú dopravu v staniciach obchádzajú, v Bratislave však musia prechádzať priamo pomedzi osobné súpravy, čo je zbytočná logistická komplikácia. Problematická je blízkosť a zastaranosť tunela severozápadne od stanice, ktorý pochádza z druhej polovice 19. storočia, z dôvodu nedostatočného priestoru nie je možné rozšíriť ani počet koľají, ani jednotlivé peróny, ktoré sú mimoriadne úzke, čiže sa sem nedajú umiestniť eskalátory. Bratislavská Hlavná stanica v súčasnom stave nie je ani pri akomkoľvek faceliftingu schopná byť modernou stanicou hodnou 21. storočia.

Z uvedených dôvodov existujú jediné dve možnosti ako problém riešiť: presunúť stanicu na iný, rovnejší úsek trate, čo je myšlienka, ktorá má už vyše storočie (prvýkrát s ňou prišiel v zostavovacom pláne Bratislavy z roku 1917 Antal Palóczy), alebo radikálna prestavba súčasnej stanice. Odborníci dodnes nie sú ujednotení v názore, ktorá možnosť by bola vhodnejšia, hoci vzhľadom na priaznivú polohu voči centru mesta a dobrej dopravnej dostupnosti panuje určitý príklon k zachovaniu stanice na súčasnom mieste.

V takom prípade budú potrebné stámiliónové investície nielen priamo v území okolo stanice a na stanici, ale aj nadväzujúce investičné aktivity, napríklad výstavba železničného tunelu pre nákladné vlaky, ktorý by obišiel Hlavnú stanicu. Aby bola samotná Hlavná stanica v modernej forme uplatiteľná, bude nevyhnutná spolupráca so súkromným sektorom, ktorý bude vyžadovať protihodnotu v podobe uvoľnenia okolitých pozemkov pre investičnú výstavbu.

Ukazuje sa tak, že projekt za 2,8 milióna eur naozaj nič nerieši. Môže prispieť k zlepšeniu celkového dojmu z budovy Hlavnej stanice, ktorá dostane modernejší a čistejší ráz (hoci tento dojem by sa dal radikálne vylepšiť už len odstránením nánosov reklamy a zverením komerčných priestorov do rúk skúsenej poradenskej firmy, ktorá by vymenila prevádzky vystrihnuté z 90-tych rokov za moderné značky), tvrdiť však, že Hlavná stanica prestane byť problémom Bratislavy, je nezmyselné.

Skutočné riešenie nie je otázkou pár mesiacov pred Majstrovstvami sveta v hokeji, dokonca ani jedného volebného obdobia. V ideálnom prípade, ak by sa okamžite začalo so svedomitou prípravou skutočnej modernizácie stanice, dá sa predpokladať, že prvé stavebné mechanizmy by sa v lokalite objavili v druhej polovici 20-tych rokov tohto storočia. To sú však horizonty, ktoré je niekedy problematické vidieť pre tých, ktorí majú v tejto otázke zodpovednosť.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Hlavná stanica - súčasný stav. Okolie stanice (Námestie Franza Liszta) prešlo v roku 2015 čiastočnou revitalizáciou v réžii Bratislava - hlavné mesto SR.
  • Interiér stanice - súčasný stav. Český kritik architektúry Adam Gebrian opísal pohľad do hlavnej haly slovami: Vitajte na Slovensku - krajine reklamy na všetko. Situáciu popísal veľmi pravdivo.
  • Návrh rekonštrukcie. Zdroj: Modulor
  • Interiér stanice. Zdroj: Modulor

Súvisiace články

Namiesto úpadku kultivované plochy. Hlavná stanica ale potrebuje viac

27.12.2022 15:38:10 Andrej Sárközi

Priestor pred bratislavskou Hlavnou stanicou konečne získal dôstojnejšiu podobu. Toto vysoko frekventované územie sa menilo približne tri mesiace. Nenáročné zmeny, ktoré vykonával Magistrát hlavného mesta spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), skvalitnili inak biedny stav Námestia Franza Liszta.

Čítať viac

Predsa len pekná lokalita: Revitalizácia okolia Hlavnej stanice bude pokračovať

16.11.2022 17:10:00 Andrej Sárközi

Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonáva sériu nenáročných zmien námestia pred Hlavnou stanicou. Od konca septembra tohto roka sa tak z priestoru stáva o čosi menšia hanba. Nedávno bola dokončená prvá fáza obnovy, Magistrát však avizuje, že s dláždením nekončí.

Čítať viac

Z hanby pekné miesto? Okolie Hlavnej stanice sa opravuje, kľúčové plochy ostávajú po starom

11.11.2022 11:18:40 Andrej Sárközi

Jedna z kľúčových hlavných brán do Bratislavy sa stáva o čosi menšou hanbou. Od septembra sa totiž mení okolie pred Hlavnou železničnou stanicou. Nenáročné zmeny, ktoré vykonáva Magistrát spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa aktuálne posunuli do ďalšej fázy. Komplexná rekonštrukcia ostáva hudbou pomerne vzdialenej budúcnosti.

Čítať viac

O čosi menšia hanba: Hlavné mesto štartuje čiastočnú obnovu priestoru pred Hlavnou stanicou

30.09.2022 10:23:32 Adrian Gubčo

V priebehu dneška by sa mali začať práce na čiastočnej revitalizácii verejného priestoru pred Hlavnou železničnou stanicou. Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) vykonajú sériu nenáročných zmien, ktoré majú zlepšiť stav a bezpečnosť priestoru do momentu, kým sa neprijme definitívne riešenie budúcnosti stanice. To má byť výsledkom pripravovanej architektonickej súťaže.

Čítať viac

Budúcnosť Hlavnej stanice má konkrétnejšie kontúry

08.02.2022 18:44:27 Adrian Gubčo

Predstavitelia Ministerstva dopravy SR, Železníc Slovenskej republiky a Hlavného mesta SR Bratislavy dnes odhalili predstavu o budúcnosti Hlavnej stanice. Vyše storočie riešená otázka optimálneho riešenia hlavnej železničnej brány do Bratislavy, spoločne s priľahlým okolím, by mala byť v dohľadnej dobe zodpovedaná. Príslušné inštitúcie ohlasujú veľkú súťaž na modernizáciu stanice, zlepšenie verejného priestoru aj development staničnej štvrte.

Čítať viac

Ďalšie plány Metropolitného inštitútu: Architektonické súťaže aj nové Živé miesta

15.10.2021 11:50:28 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom SR Bratislava pokračujú v oznamovaní nových plánov na zmeny v meste. Ohlásené boli dve nové architektonické súťaže, vrátane významnej kompetície, týkajúcej sa Hlavnej stanice. Okrem toho sa rozšíril aj zoznam „Živých miest“, menších verejných priestranstiev, ktoré prejdú revitalizáciou.

Čítať viac

Príprava transformácie predstaničného námestia začína

17.05.2021 11:43:53 Adrian Gubčo

Ak by sme sa pýtali obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy na najväčšiu hanbu mesta, je vysoko pravdepodobné, že by medzi najčastejšími odpoveďami bola Hlavná stanica a Námestie Franza Liszta, resp. predstaničné námestie. Priestor ostáva až na detaily už desaťročia rovnaký. Zmena sa však začína črtať, keďže kľúčoví aktéri v území rozbiehajú prvé kroky k transformácii.

Čítať viac

Architektonická súťaž na Hlavnú železničnú stanicu by sa mohla spustiť do konca roka

11.10.2019 13:08:00 Adrian Gubčo

Ešte v tomto roku by Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v spolupráci s Hlavným mestom chceli spustiť medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na riešenie Hlavnej stanice a predstaničného priestoru. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Čítať viac

Hlavná stanica prešla obnovou, komplexná rekonštrukcia je stále hudbou budúcnosti

24.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

V súvislosti s blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré v Bratislave a Košiciach prebehnú v máji tohto roku, prešla bratislavská Hlavná železničná stanica menšou obnovou, ktorá má zlepšiť jej vizuálny stav aj funkčnosť. Od komplexnej rekonštrukcie však má stále ďaleko.

Čítať viac

Nová čakáreň na Hlavnej stanici

17.09.2018 12:15:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého týždňa bola slávnostne odovzdaná do užívania nová čakáreň na Hlavnej železničnej stanici. Rekonštrukcia priestorov po bývalej reštaurácii vyšla na viac ako 800-tisíc eur bez DPH.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube