Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.12.2018 10:00

Ďalší zvrat v príprave projektu Eurovea II

Len nedávno bolo oznámené, že mestská časť Bratislava – Staré Mesto vydala rozhodnutie o umiestnení stavby (teda územné rozhodnutie) pre projekt Polyfunkčný súbor Eurovea 2, čo je zásadný krok v administratívnej príprave developmentu. O pár týždňov však tá istá mestská časť toto rozhodnutie stiahla z doručovania účastníkom konania, čím sa situácia komplikuje.

Article Big

Zdroj: J&T Real Estate

odôvodnení sa uvádza, že mestská časť reaguje na zaslané pripomienky zásadného charakteru zo strany mestskej časti Ružinov, na základe ktorých považuje vydanie rozhodnutia za predčasné. Toto „opatrenie“ mestskej časti chce Staré Mesto, resp. jeho Stavebný úrad, podrobnejšie preskúmať a definitívne rozhodnúť až potom. Opatrenie s pripomienkami bolo doručené 10.12.2018, územné rozhodnutie bolo vydané 26.11.2018.

Štandardne platí, že po vydaní rozhodnutia sa na námietky doručené po termíne na to určenom (ešte počas konania) už neprihliada, bez ohľadu na ich závažnosť. Voči územnému rozhodnutiu sa dá samozrejme odvolať, ak sa odvoláva dotknutý orgán alebo účastník konania, podľa dostupnej dokumentácie a terminológie však nejde o odvolanie. V tom prípade je rozhodnutie Starého Mesta zvláštne.

Situácia skôr vyvoláva pocit, že ide o osobný zásah nového vedenia Starého Mesta do aktivít Stavebného úradu. Starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová kritizovala vydanie územného rozhodnutia jej predchodcom Radoslavom Števčíkom, ktoré prebehlo už po termíne komunálnych volieb. Toto konanie označila za neetické s ohľadom na význam investície, ktorou Eurovea II je.

Obvinenia starostky sú však nezmyselné. Nemožno zabúdať na to, že starosta je len štatutárom Stavebného úradu, vykonávajúcim prenesený výkon štátnej správy. Zásahy politikov do konania a rozhodovania úradu sú nežiaduce a zaváňaju populizmom.

Rovnakým nezmyslom je aj obvinenie z neetickosti konania bývalého starostu. Ten bol v čase vydania rozhodnutia stále štatutárom mestskej časti, ktorý je povinný vykonávať svoju funkciu. Neexistuje najmenší dôvod, aby zmena vedenia na úrovni samosprávy zasahovala do odborných a administratívnych procesov, ktoré majú svoje pravidlá, lehoty a vyžadujú si konanie zo strany verejnej správy.

Najbližší vývoj je v tejto chvíli otázny, nepochybne však nastane určité zdržanie v očakávanom termíne spustenia výstavby projektu. Kľúčová bude reakcia developera, spoločnosti J&T Real Estate, ktorá si môže počkať na nové rozhodnutie mestskej časti alebo sa odvolať na vyššiu inštanciu – v tomto prípade Okresný úrad.

Tak či onak, výstavbu to posúva rádovo o mesiace, predpokladám však, že výsledkom bude potvrdenie správnosti nedávno vydaného rozhodnutia. Ak sa tak stane, nebolo by prekvapením, keby developer žiadal o uhradenie ušlého zisku.

Celá táto nezmyselná situácia je výsledkom dlhodobej slabosti verejnej správy, ktorá nedokázala adekvátne reagovať na rozvoj lokality, kde sa Eurovea nachádza. Už vopred mali byť stanovené jasné kritériá rozvoja priestoru nového downtownu, kde by investori po splnení podmienok jednoducho a bez problémov dostali všetky potrebné povolenia. Keďže sa však nič také nestalo, do konaní vstupujú populisti so svojimi osobnými agendami.

Bolo by veľkou smolou, keby Eurovea II – napriek svojim chybám, ktorých nie je málo – prišla o to, čo je najväčším predmetom kritiky a zároveň jej definičným znakom, teda o výšku veže Eurovea Tower, ktorá bude 160 metrov, čím sa stane prvým slovenským mrakodrapom. Možno mať výhrady k jej architektúre a spôsobe jej obstarávania, ale samotná výška budovy problémom nie je.

Mesto Bratislava už dávno nepripomína centrálne časti blízkych európskych metropol s charakteristickou vyrovnanou výškou zástavby – namiesto toho slovenské hlavné mesto posledné storočie postupne smerovalo do výšky, s najväčšou energiou počas postsocialistickej transformácie, kedy sa Bratislava stáva významným ekonomickým aj politickým hráčom v stredoeurópskom regióne. Vyvrcholením tohto vývoja a nového sebavedomia mesta bude prvý bratislavský mrakodrap.

Aktuálne konanie mestskej časti pôsobí ako malicherný politický marketing, ktorý sa môže vedeniu kruto vypomstiť. Zároveň ide o dôkaz nezmyselnosti spojenia stavebných úradov s mestskými časťami či obcami a potvrdzuje správnosť zamýšaného presunu kompetencií späť na štát v rámci nového Stavebného zákona. Takýmto spôsobom sa môže odstrániť zásah populistov do rozvoja miest, ktorý môže byť (a aj je) zhubný.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Eurovea Tower začne čoskoro získavať nadzemné podlažia

05.02.2021 11:38:00 Adrian Gubčo

Napriek zime, rýchla výstavba momentálne jedného z najmohutnejších projektov v Bratislave nepoľavuje. Rozšírenie Eurovey od J&T Real Estate začína získavať formu a prvé objekty už získavajú nadzemné podlažia. Jedným z nich je aj mrakodrap Eurovea Tower, ktorý zásadne zmení panorámu slovenskej metropoly. V európskom kontexte však nepôjde ani zďaleka o mimoriadne vysokú vežu.

Čítať viac

Výstavba Eurovey postupuje, mrakodrap Eurovea Tower je už na úrovni terénu

23.12.2020 12:15:17 Adrian Gubčo

Stavebné práce na jednom z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, rozšírení polyfunkčného komplexu Eurovea, napredujú v mimoriadne rýchlom tempe. V niektorých častiach súboru sa už zhotovujú prvé nadzemné podlažia. Týka sa to aj budúcej dominanty projektu: mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý začína rásť a čoskoro si vydobyje špeciálne postavenie v panoráme metropoly.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube