Author photoMartina Gregová 13.03.2025 16:55

Záchrana Liečebného domu Machnáč v ohrození. Obnova unikátnej funkcionalistickej stavby sa odkladá na neurčito

Liečebný dom Machnáč napriek statusu národnej kultúrnej pamiatky už roky chátra a jeho obnova zostáva naďalej neistá. Snaha neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara o jeho záchranu narazila na prekážky, spôsobené neochotou vlastníka spolupracovať. Napriek dlhoročnému úsiliu tejto organizácie sa tak budúcnosť výnimočnej stavby ocitá vo vážnom ohrození.

Zdroj: Spoločnosť Jaromíra Krejcara/Ateliér ô

Zdroj: Spoločnosť Jaromíra Krejcara/Ateliér ô

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí k najvýznamnejším pamiatkam funkcionalistickej architektúry na Slovensku. Postavený bol v roku 1932 podľa návrhu významného českého architekta Jaromíra Krejcara a predstavuje vrchol modernistického prístupu k liečebným zariadeniam. Jeho elegantná forma, čisté línie a premyslená funkčnosť ho zaradili medzi architektonické skvosty medzivojnového obdobia.

V roku 1996 bol objekt liečebného domu vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Svoju prevádzku ukončil v roku 2001. Odvtedy chátra a mnohí odborníci už niekoľko rokov tvrdia, že v súčasnosti nemá ďaleko od svojho zániku. V roku 2020 bol podaný zápis na vznik neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorej jediným cieľom je záchrana a obnova národnej kultúrnej pamiatky Liečebného domu Machnáč.

Víziou SJK je, aby v priestoroch tohto unikátneho objektu vznikol voľne prístupný kultúrno-spoločenský priestor, ubytovanie pre 65 hostí, dokumentačné centrum modernej architektúry či rezidenčné centrum pre umelcov a vedcov. Na prízemí by podľa zverejnených vizualizácií mohla vzniknúť tiež nová reštaurácia s menšou terasou. Chýbať by nemala ani knižnica, konferenčná sála či strešný bar.

Galéria

  • Zdroj: Spoločnosť Jaromíra Krejcara
  • Zdroj: Spoločnosť Jaromíra Krejcara
  • Zdroj: Ateliér ô
  • Zdroj: Ateliér ô
  • Zdroj: Ateliér ô

Akákoľvek budúca funkcia Machnáča však podľa neziskovej organizácie musí byť plne podriadená forme a jedinečným hodnotám objektu. V rámci plánovanej obnovy by mali zostať zachované aj jedinečné materiálové riešenia a viaceré technické detaily, ktoré boli v čase svojho vzniku považované za svetovú špičku.

Nezisková organizácia SJK od svojho vzniku viackrát informovala o neúspešných snahách komunikovať so súčasným vlastníkom objektu, ktorým je spoločnosť Keorlen Trade s.r.o. so sídlom v Uherskom Hradišti. Jej jediným konateľom je v súčasnosti Milan Baláž. V septembri 2021 SJK podala tiež návrh na vyvlastnenie NKP Machnáč vo verejnom záujme.

V lete 2024 sa neziskovej organizácii SJK podarilo dosiahnuť významný pokrok. „Došlo k zmieru na ukončení vyvlastňovacieho konania a k predbežnej dohode medzi SJK a vlastníkom o odkúpení tejto vzácnej budovy s cieľom jej odbornej obnovy,“ uvádza Martin Zaiček zo Spoločnosti Jaromíra Krejcara.

Za odkúpenie tejto jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky SJK ponúklo aktuálnemu vlastníkovi objektu 800.000 eur, čo podľa neziskovej organizácie násobne prevyšuje všeobecnú hodnotu nehnuteľnosti určenú súdnym znalcom ako náhradu v prípade vyvlastnenia vo verejnom záujme. Krátko nato sa však celý proces nečakane zastavil. „Vlastník prestal komunikovať, nereaguje na výzvy a situáciu ešte viac skomplikoval vstup nového subjektu do sporu,“ upozorňuje Zaiček.

„Všetky podmienky na prevod pamiatky do rúk organizácie, ktorá zabezpečí jej odbornú a citlivú obnovu a sprístupnenie verejnosti, boli z našej strany splnené. Napriek tomu sa proces zastavil bez jasného vysvetlenia. Každý ďalší mesiac nečinnosti prispieva k ďalšiemu zhoršeniu stavu budovy,“ dodáva Zaiček.

Okrem toho bol na neurčitý čas zablokovaný aj vyvlastňovací proces, ktorý začal pred niekoľkými rokmi. Dôvodom je podanie námietky zo strany vlastníka. O námietke momentálne rozhoduje odvolávací orgán, čím sa celé konanie opäť odkladá.

 

Vizualizácia novej podoby. Zdroj: Ateliér ô

 

Medzitým začala nezisková organizácia apelovať na orgány verejnej moci, aby bezodkladne prijali rozhodnutie o vyvlastnení objektu, keďže jeho súčasný vlastník podľa spoločnosti dlhodobo zanedbáva svoje povinnosti voči tejto špecifickej národnej kultúrnej pamiatke. „Vyzývame vlastníkov, aby sa vrátili k rokovaniam. Máme zabezpečené financie, máme plán obnovy aj budúceho využitia. Jediné, čo nám chýba, je ich súčinnosť,“ uzatvára Martin Zaiček.

K aktuálnej situácii sa vyjadrila aj Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a zároveň zakladateľka a predsedníčka správnej rady SJK. Podľa jej vlastných slov sa každým dňom nenávratne strácajú unikátne architektonické hodnoty Machnáča. „Ak sa situácia urýchlene nevyrieši, hrozí definitívny zánik jednej z najvýznamnejších funkcionalistických stavieb na Slovensku,“ dodáva.

Záchrana tejto jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky sa tak aj po úspechoch z leta 2024 momentálne odkladá na neurčito. Potenciál objektu sa tak pravdepodobne nepodarí naplniť ani do roku 2026, v ktorom neďaleké mesto Trenčín ponesie titul Európske hlavné mesto kultúry.

 

(Spoločnosť Jaromíra Krejcara, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube