Vily, ktoré zvyčajne pracujú s vyšším štandardom, sa vyznačujú priestrannosťou, kvalitným prevedením, architektonickou výnimočnosťou. Vynikajú nielen inovatívnym prístupom k architektúre, premysleným dizajnom interiéru, ale aj atraktívnou lokalitou. V tomto duchu sa stavali aj rodinné vily v období prvej republiky. Medzi unikátne stavby patrí vila v českých Dobřichoviciach, pôvodne datovaná až do roku 1906. Na rozdiel od iných stavieb tohto typu, sa odlišuje tým, že rekonštrukcia oddelila pôvodné od nového, namiesto toho, aby rozdiel dôb zjednotila.
Autor: Petr Polák
Meštiansku vilu, spájajúca pôvodné prvky s novou prístavbou, prenieslo do terajšej doby architektonické štúdio Michaela Karneta, v spolupráci s Jiřím Lukášom. Ateliér, založený v roku 2017 práve M. Karnetom, sa časom rozšíril na tím architektov a stavebných inžinierov. Zaoberajú sa stavbami všetkých typov, pričom okrem rodinných a bytových domov, sa venujú aj interiérovému dizajnu.
Stavba, pôvodne postavená v roku 1906 podľa návrhu architekta Františka Buldra. V roku 1934 vo vile býval spisovateľ F. X. Šalda, pričom v tomto období (v roku 1939) prešla ja zásadnou rekonštrukciou už pod autorstvom architekta Karla Šťastného. Upravilo sa priečelie, pribudla veža, liatinové zábradlie a vstupná brána - všetky tieto prvky sa zachovali.
„Na konci roku 2018 sa vila dostala na náš stôl. A preto, že dnes sa žije inak než na počiatku minulého storočia, bolo potrebné prispôsobiť bývanie novým požiadavkám. Hlavným cieľom všetkých našich zásahov bolo jasne odlíšiť nové od pôvodného,” približuje vnímanie stavby Michael Karnet.
Obnova vily priniesla množstvo zmien, meniacich priestor na komfortné a ergonomické bývanie. Architekti navrhli pridanie súčasnej vrstvy, zmenili dispoziciu a plynulo prepojili priestory do ucelenej vizuálnej kontinuity. Materiálové zloženie a farebná paleta sú vo výsledku ladené tak, aby zachovali originálny vizuál a pomohli zakomponovať požiadavky súčasný chod domácností.
Z architektonického hľadiska pôdorys pracuje s typickými oblými tvarmi v pomerne veľkej miere. Dôležitým prvkom, ktorý bol k vile pridaný, je veža. Tá však nepôsobí ako dodatok, práve naopak, stala sa neoddeliteľnou súčasťou tvaroslovia. Zaujímavý je aj pozemok, ktorý vytvára intímny dojem súkromia, vzhľadom na polohu vily na ňom.
Významným stavebným zásahom v rámci architektúry bolo presunutie hlavného vstupu do prízemia. Tým sa získal priestor pre úložiská, najmä pre šatník a zónu pre topánky, ktoré tak nezasahovali do pochôdznych častí vstupnej haly. V rámci pôdorysu je premena badateľná najmä vznikom pridružených miestností ako je technické zázemie či samostatný šatník.
Pôvodne dispozícia disponovala vstupom cez schodiskovú podestu*, čím boli limitované úložné kapacity, avšak výhodou architektonického prvku bol priehľad od vstupu cez obývačku až po balkón. Zároveň podesta dodávala vile autentickú atmosféru, keďže išlo o prvok v tom čase charakteristický pre rezidenčné projekty. Architekti sa ju preto rozhodli zachovať, ako vstup pre hostí, napriek tomu, že išlo o menej praktický aspekt vily.
„Materiály sme volili tak, aby každý, kto to vily vstúpi, pocítil jej vznešenosť a výnimočnú atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, ktorej kresba plynule nadväzuje na orechovú dyhu vstavaných skríň. Svetlá sú vzhľadom k nízkemu stropu prisadené. Spoza skríň prenikajú tenké lúče svetla, ktoré zdôrazňujú kontrast nového s pôvodným,” opisuje architekt.
Napriek tomu, že možno vizuálne odlíšiť stavbu na pridané a pôvodné časti, snaha o zachovanie súdobých prvkov bola zásadnou, dokonca aj za cenu prehováranie nových majiteľov. V rámci rešpektu k architektúre stavby a zachovania jej tvaroslovia, tak autori navrhli repliky drevených okien a stĺpy zábradlia boli odlievané podľa zachovanej dobovej formy. Napriek námietkam majiteľov, sa architektom podarilo presadiť zachovanie vlysov na fasáde, príznačných detailov vily.
Podlahu prvého podlažia tvoria drevené kazety kladené do viedenského kríža, evokujúce dobový dizajn, pričom charakter vily podporili svietidlá rozmiestnené v skupinách, priamo visiacich zo stropu. Pointa vysokých stropov, dodávajúcich vile jedinečnosť, je zachovaná efektom závesov, inštalovaných od stropu po podlahu, čím sa zdôraznila aj výška podlažia.
Kuchyňa na prvom podlaží je orientovaná severne, pričom prestavbou získala rozľahlé okno s výhľadom do údolia, ale aj na vstup do areálu, čo prinieslo prehľad o prichádzajúcich návštevách. Aj táto zóna disponuje smart ovládanie brány či osvetlenia exteriéru.
„V maximálnom kontraste s týmito pôvodnými prvkami boli navrhnuté zásahy tak, aby bez funkčných kompromisov naplnili parametre súčasného bývania. Naviac sa nám tým podarilo splniť záľubu pána domáceho v inteligentnej domácnosti,” hovoria o procese rekonštrukcie autori.
Druhé podlažie obsahuje komornejšie interiéry, ako hygienické zázemie a detské izby. Potreba umiestniť obe miestnosti na podlažie, si vyžadovala pretvorenie pôvodnej terasy na plnohodnotný obytný priestor. Podľa Karneta je práve tento aspekt dôvodom, ktorý definoval kontrast prístavby a existujúcej budovy. „Zároveň zjednodušil a zjednotil pôvodnú, veľmi členitú a komplikovanú dispozíciu domu,” dodal.
Na treťom podlaží sa vyníma hlavná spálňa so samostatnou kúpeľňou a šatníkom. Charakteristickým prvkom zóny je dramatické, strmé čierne schodisko vedúce k podkrovnému priechodu ústi až do veže. Priestory samotné tak pracujú so špecifickou povahou. V centre veže, priamo nad pôvodným dreveným pódiom, vzniklo ideálne miesto pre posteľ, pričom architekti zámerne priznali kotvenie aj povrch stĺpov. Veža má spolu 12 okien, čím sa miestnosť zásadne presvetľuje, avšak ich rozloženie je dômyselne navrhnuté tak, aby bola intímna spálňa chránená pred pohľadom dnu z okolia.
Celkový dojem z interiéru evokuje odkaz na dobový dizajn. V spoločenskom zázemí, definovanom spojenou obývačkou s jedálňou, pútajú nielen dominantné solitérne kreslá s výrazným vzorom. Za zmienku stojí aj obraz, odkazujúci na elegantné, dobové umenie a dodávajúce vile nádych luxusu. Vkusné svietidlá v tvare gúľ zasa reflektujú závesné lampy z počiatku minulého storočia, pričom tento prvok sa nachádza naprieč celým interiérom.
Spálňa, vzhľadom na jej funkciu a pôvodné prvky, už disponuje menej výrazným dizajnom, v ktorom dominuje povaha miestnosti, doplnená čiernou posteľou s ambientným osvetlením. Interiér tak celkovo odkazuje na sofistikované línie vily, dobovú atmosféru a vyzdvihuje elegantné riešenia, zapracované do návrhu. Príznačne autentickým priestorom je knižnica, ktorá slúži aj ako pracovňa. Uzatvára dizajn vily dobovým solitérom a tmavým drevodekorom, inklinujúcim k secesnému zariadeniu interiérov.
*plocha medzi dvoma schodiskami
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac