Author photoAdrian Gubčo 23.03.2021 14:40

Penta Real Estate spúšťa predaj a výstavbu druhej časti druhej etapy Bory Home

Developer Penta Real Estate po dokončení prvej časti druhej etapy projektu Bory Home – nazvanej Bory Nový Dvor – spúšťa realizáciu druhej časti. Popritom rozbieha aj predaj prvých bytov, ktorých tu pribudne celkovo 321. Bory sa tak naďalej rozrastajú, keďže vo výstavbe a predaji je i tretia etapa, ako aj nová nemocnica Svet zdravia.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Druhá časť druhej etapy bude zrkadlovou kópiou prvej časti. Vybudovaných tak bude deväť nových bytových domov so štyrmi až šiestimi nadzemnými podlažiami, zoskupených do štyroch „blokov“. Každý z týchto blokov bude mať menší spoločný dvor, na čo developer odkázal aj v názve etapy. Okrem toho bude táto časť projektu disponovať prístupom k centrálnej časti celej etapy, kde sa bude nachádzať malá vodná nádrž (retenčná nádrž), verejný priestor a v menšom rozsahu aj občianska vybavenosť. Na západnom okraji Nového Dvoru vznikne športovisko.

Z 321 bytov dal developer do predaja zatiaľ 146 v štvorici domov. V ponuke sú 1-izbové až 4-izbové byty, všetky disponujú loggiou, terasou či balkónom. Štandard je priemerný, no dispozície vyzerajú byť dobre spracované prakticky pri všetkých veľkostiach bytov. Ceny sa pohybujú medzi 113,8-tisíc až 384-tisíc eurami v prípade najväčšieho strešného bytu. K tomu si však treba prirátať ceny za parkovanie, ktoré sú pri vonkajších státiach od 9-tisíc eur a pri vnútorných od 13,5-tisíc eur. Na teréne je naplánovaných 237 miest, v podzemnej garáži 211, celkovo tu teda vznikne 488 parkovacích miest.

„Rezidenčný projekt Bory Nový Dvor je mimoriadne obľúbený predovšetkým medzi mladými rodinami s deťmi, ktoré ocenili množstvo zelene a oddychové zóny v bezprostrednej blízkosti svojho bývania,“ hovorí Alexandra Grič, riaditeľka predaja v Penta Real Estate Slovensko. „Dôkazom je fakt, že prvá fáza je momentálne takmer vypredaná a sme radi, že na trh prinášame ďalšie cenovo dostupné bývanie v rámci pokračujúcej druhej etapy Bory Nový Dvor“. Developer ďalej zdôrazňuje predovšetkým rozsah verejných priestorov a prítomnosť športovísk.

Verejný priestor má byť vo všeobecnosti veľkým benefitom Borov. Penta upozorňuje, že autorom návrhu verejných priestorov je oceňovaný ateliér LABAK. Podobne je však na tom aj architektúra, ktorá je triezva, no solídna – to dosvedčuje, koniec-koncov, aj prvá etapa. Ešte lepšie vynikne po intenzívnejšom zazelenení, už teraz má ale vysokú kvalitu. Autorom je kancelária Sadovsky&Architects, resp. v čase navrhovania ešte Vallo Sadovsky Architects.

Výstavba by mala byť ukončená pravdepodobne okolo polovice roka 2023, kolaudácia a odovzdávanie bytov sa očakáva na konci toho istého roka.

V tom čase by už v susedstve mohli byť vo výstavbe ďalšie časti Borov – zatiaľ nepomenovaná štvrtá etapa, v príprave bude aj šiesta. Dokončená bude už nemocnica Svet zdravia, sprevádzkovaná je aj materská škola, hoci patriaca Lamaču. Bory Nový Dvor spadajú do katastra Devínskej Novej Vsi.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Bory sa takto kúsok po kúsku rozrastajú, pričom developer je pri ich výstavbe a rozširovaní ponuky bytov motivovaný nedostatkom cenovo dostupných bytov v iných častiach Bratislavy. Jednoduché, no dobre riešené byty v druhej etape za relatívne priaznivú cenu budú lákadlom pre potenciálnych rezidentov, pričom Penta môže navyše argumentovať existujúcou vybavenosťou v podobe nákupného centra Bory Mall. V tomto sa Bory líšia od konkurenčného projektu, Slnečníc v Petržalke.

Na druhej strane, Slnečnice disponujú výhodou v podobe realistickejšieho plánu výstavby električkovej trate, ktorá sa bude predlžovať až do novej štvrte. Hlavné mesto hovorí o dokončení projektu do konca roka 2023, čo je síce len málo pravdepodobné, no projekt by mal byť určite minimálne v pokročilej fáze realizácie. V prípade Borov je to však otázne. Predĺženie trate z Dúbravky je síce v pláne, no hovoriť o termínoch je predčasné.

V každom prípade by sa mala príprava rozvojových plánov v rámci záhorskej časti Bratislavy urýchliť. Pre metropolu ide o strategický smer rozvoja, ktorého spojenie s centrom mesta je však komplikované. Kľúčovou spojnicou sú preťažené cesty a diaľnica D2, zaťažená rastúcimi zápchami. Električkové spojenie chýba a železničné sa aktuálne nevyužíva. Rozsah developmentu však rastie, čo sa týka nielen Borov, ale v čoraz väčšej miere aj Záhorskej Bystrice či Devínskej Novej Vsi, nehovoriac o predmestiach. Problémy s dostupnosťou bývania mu dodávajú na dynamike.

Už nejakú dobu sa očakáva názor Magistrátu na budúcnosť Borov, ktorého developer údajne už dávnejšie podal na mesto žiadosť o vyjadrenie k investičnému zámeru. Tá zahŕňa aj plochu Bory – Sever, teda kľúčovú časť štvrte v okolí budúcej električkovej trate, resp. tratí, ak sa vybuduje aj spojnica do Devínskej Novej Vsi. Magistrát projekt posudzuje už pomerne dlho, čo sa snáď odrazí vo veľmi dôkladnom a prepracovanom stanovisku. Doposiaľ predstavené vízie developera naznačujú, že zámer bude len málo mestotvorný – a to sa musí zmeniť.

Toto sa ale netýka len jedného projektu, ale všetkých. Od mesta by mal prísť koncepčný pohľad na to, ako by sa mala rozvíjať celá táto časť Bratislavy – od Lamačskej brány až po diaľnicu D4, resp. od alúvia Moravy až po svahy Malých Karpát. Nie je úplne nepredstaviteľné, že v horizonte dvoch či troch desaťročí bude celá táto oblasť zastavaná. Preto je dôležité, aby nemala lokalita charakter sídliska, kde jedinú výnimku predstavujú haly Volkswagenu a nákupné centrum, ale komplexnej štvrte s bývaním, pracoviskami, verejnými priestormi a vybavenosťou.

Inšpirácie, ako by to mohlo vyzerať, možno nájsť v blízkom aj vzdialenejšom okolí. Z blízkych vzorov je to viedenská štvrť Aspern, zo vzdialenejších nové komunity na predmestí Londýna či Paríža, ktoré majú svoje vlastné polyfunkčné centrá s občianskou vybavenosťou alebo kanceláriami, ako aj dobrým spojením do centra svojej metropoly. Obdobne by mohla vyzerať aj táto časť Bratislavy – ak sa jej rozvoj správne uchopí a nepremešká sa príležitosť. Rozhodnutia o charaktere územia sa tvoria práve teraz.

 

Pozrite si výstavbu Borov vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube