Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.10.2020 17:30

Spustila sa rekonštrukcia Laurinskej 14

Do rekonštrukcie ide jedna z výrazných budov bratislavského historického jadra. Administratívno-obchodný objekt na Laurinskej 14 zo 70-tych rokov 20. storočia bol dlhé roky prázdny, výnimkou bolo len populárne bistro na prízemí. Po obnove by sa mala obnoviť administratívna funkcia, v minulosti sa v nej etablovali dizajnové podujatia.

Article Big

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Mohutná, osempodlažná budova vznikla na začiatku 70-tych rokov ako sídlo Štátneho projektového ústavu. Vybudovaná bola na starej, stredovekej parcele v domoradí, ktoré bolo historicky nalepené na južnú časť mestského opevnenia. V prvej polovici 20. storočia sa však začali parcely v tomto bloku prestavovať v súvislosti s celkovým rozvojom centra Bratislavy, ktorá sa stala metropolou slovenskej časti Československa. Na podobe Laurinskej sa to odrazilo v zániku niektorých domov aj zvyškov hradieb a ich nahradení novostavbami.

Tento proces pokračoval individuálnymi budovami aj v druhej polovici 20. storočia (a, prísne vzaté, dodnes nie je ukončený), pričom najvýraznejším vstupom bola práve výstavba sídla projektového ústavu. Autorom je architekt Štefan Ďurkovič, častý spolupracovník slávneho Štefana Svetka, s ktorým kooperoval napríklad na podobe sídla Slovenského rozhlasu. Budova je v štýle neskorej moderny a je ustúpená od stavebnej čiary.

Nido

Odlišný štýl architektúry aj mimoriadna mierka z nej robia v prostredí ulice pomerne cudzorodný prvok, čo je umocnené jej stavom. S výnimkou prízemia nemajú vyššie podlažia stále využitie, hoci občasne sa tu konajú podujatia. Inak však objekt chátra. Majiteľom je spoločnosť Druhá staromestská s.r.o., blízka niektorým známym menám aj z developerského prostredia.

Teraz sa však situácia mení a budova je skrytá pod lešením. Realizovať by sa mala komplexná rekonštrukcia, po ktorej sa pravdepodobne obnoví pôvodná kancelárska funkcia objektu, no pritom sa prispôsobí súčasným normám a nárokom. To bude znamenať aj čiastočné úpravy vizuálu budovy, keďže existujúce loggie a okná pôsobia už značne zastaralo. Rekonštrukciu navrhuje kvalitná architektonická kancelária Kuklica Smerek Architekti, čo je predpokladom k dobrej úrovni obnovy.

Otázkou však ostáva, kto presne bude v budove sídliť. Ešte v roku 2014 sa stala miestom, kde sa konal Bratislava Design Week, pre ktorý poskytovala ideálne priestory. Firmy z prostredia dizajnu by sem zapadli aj dnes, pričom by mohli čerpať z blízkosti dizajnových obchodov a populárnych urbánnych bistier v okolí, zároveň by im nemusel prekážať nedostatok parkovacích miest. Kancelárie v objekte sú inak ideálnou funkciou, hlavná fasáda je orientovaná na sever a dispozícia je otvorená, čo umožňuje prispôsobenie si priestorov.

Keďže má ísť o pomerne masívnu prestavbu, ukončenie prác nepredpokladám skôr ako ku koncu budúceho roka. To sa pravdepodobne odrazí aj na otvorení lokálneho bistra. V každom prípade, obnova a oživenie prázdnej budovy je z môjho pohľadu pozitívnym krokom.

 

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

 

Hoci rekonštrukciu budovu oceňujem, Laurinská 14 nebude asi ani napriek čiastočnému zlepšeniu podoby populárnou stavbou. Popri menších historických domoch na Laurinskej je tento objekt skutočne obrovský, „provokuje“ aj svojim odstúpením od stavebnej čiary. Svojim charakterom by oveľa lepšie dotvoril zástavbu v iných častiach centra, ako v srdci historického jadra Bratislavy.

Všetko nasvedčuje tomu, že budova nadviazala na modernistické, resp. funkcionalistické myšlienky, kedy architekti a stavitelia navrhovali budovy v súlade s budúcimi predstavami o rozvoji mesta. V dôsledku toho sa budovali domy s väčšou mierkou a odstúpené, keďže sa očakávalo, že ulice budú širšie a zástavba mohutnejšia. Príkladom podobného prístupu je Obchodná ulica, kde vzniklo viacero funkcionalistických domov, ktoré sa dnes týčia vedľa pôvodných vinohradníckych dvorov.

Daná transformácia ulíc sa však už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezrealizuje a vybudované domy budú osamotenou pripomienkou historických plánov. Na druhej strane, nie vždy ide negatívny jav – ako upozorňuje český kritik architektúry Adam Gebrian, podobné javy, kedy je budova odstúpená od stavebnej čiary, vytvárajú zaujímavý podnet pre rozšírenie a aktivity vo verejnom priestore. Laurinská 14 to dokonale odzrkadľuje, keďže miestne bistro využíva plochu pre svoju letnú terasu, ktorá je počas teplých mesiacov rušným a atraktívnym miestom.

Bez ohľadu na vnímanie architektonickej príťažlivosti budovy tak bude táto generátorom aktivity a života v centre a z funkčného hľadiska ho vhodne dotvorí. Ostane zároveň odkazom na historickú etapu, ktorou bola druhá polovica 20. storočia a neskorá moderna v slovenskej architektúre.

Laurinská 14 nie je jedinou stavbou z tohto obdobia v historickom jadre. V podstate na tej istej ulici sa nachádza ešte jeden objekt, ktorý by si zaslúžil komplexnú rekonštrukciu – Dom slovenských spisovateľov na Laurinskej 2 pri križovatke s Rybárskou bránou. Jeho autorom je Jozef Lacko, autor Mostu SNP, ktorý je čerstvo kultúrnou pamiatkou (podobné snahy boli aj v prípade Domu slovenských spisovateľov). Objekt je tiež do veľkej miery prázdny a zanedbaný.

Kvalitná obnova Laurinskej 14 snáď bude inšpiráciou pre majiteľov Domu slovenských spisovateľov (vrátane Spolku slovenských spisovateľov), aby sa na vysokej úrovni postarali aj o túto zaujímavú budovu. Iná ako špičková kvalita architektúry, vrátane rekonštrukcií existujúcich objektov, by totiž v tejto časti mesta mala byť neprípustná.

 

Fotografie z 23.10.2020.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Súvisiace články

Habermayerov palác by mohol prejsť rekonštrukciou

07.06.2021 10:57:00 Adrian Gubčo

Habermayerov palác na Panenskej ulici patrí k najviac zanedbaným pamiatkam Bratislavy. Neskorobaroková budova, ktorá začala vznikať už na konci 17. storočia, sa mala dávnejšie zmeniť na hotel, z týchto plánov však nebolo nič. Teraz prichádza nový projekt, ktorý dostal aj posvätenie Magistrátu.

Čítať viac

Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove začína

28.05.2021 12:01:00 Adrian Gubčo

Bratislavský samosprávny kraj v uplynulých dňoch oficiálne spustil rekonštrukciu kaštieľa v mestskej časti Čunovo. Cieľom projektu je vo viacerých fázach vybudovať ekocentrum, teda miesto so vzdelávaco-zážitkovou funkciou. Obnovou postupne prejde nielen samotný kaštieľ, ale aj blízke objekty a areál, čím dôjde k výraznému zveľadeniu mestskej časti.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube