Author photoAdrian Gubčo 30.01.2018 09:00

Secesný dom na Štúrovej sa odhaľuje

Nádherný secesný dom na Štúrovej ulici sa začína odhaľovať spolu s tým, ako postupuje jeho rekonštrukcia. Prvá obnovená časť fasády sa nachádza na krídle orientovanom do Tallerovej ulice, aktuálne prebieha obnova fasády od Štúrovej.

Budova vznikla ako nájomný dom v roku 1903 a od roku 1963 je v registri Národných kultúrnych pamiatok. Vznikla vo vtedy sa rozvíjajúcom štýle secesie na rýchlo sa meniacom predmestí v časti Bratislavy, nazývanej Mesto Františka Jozefa. Štúrova ulica, nazývaná Barossova, bola hlavnou spojnicou medzi centrom a Mostom Františka Jozefa (dnes Starým mostom) a patrila tak k najvýstavnejším bratislavským triedam s najintenzívnejšou stavebnou aktivitou. V blízkosti tohto domu sa nachádza viacero ďalších domov v štýle secesie, najvýraznejší je asi dom Tulipán oproti cez ulicu (nehovoriac o najvýznamnejšej secesnej realizácii v Bratislave, komplexe gymnázia a kostola na Grösslingovej ulici).

Aj dnes patrí Štúrova k najkrajším bratislavským uliciam a po dokončení tejto rekonštrukcie to bude platiť ešte viac. Je škoda, že nedávna obnova ulice samotnej priniesla len čiastočné zlepšenia a nebola robená pod dohľadom architektov či neviedla k ešte väčšiemu skvalitneniu podmienok pre peších, čo by mohlo viesť k jej silnejšiemu oživeniu. Napriek tomu je to jedna z mála komplexne obnovených ulíc v Bratislave, čo vo všeobecnosti svedčí o vzťahu k verejnému priestoru.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube