ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Asanácie historických objektov v centre Bratislavy dnes už nie sú také bežné. Napriek tomu v týchto momentoch prebiehajú výrazné stavebné zásahy do domu na Lazaretskej 7, ktorých súčasťou je odstránenie druhého a tretieho nadzemného podlažia. Ide o súčasť príprav na výstavbu projektu Lazaretská záhrada od spoločnosti Archikód.
Developerská spoločnosť Archikód si meno v posledných rokoch vybudovala najmä prostredníctvom budovania dúbravskej štvrte Záhradné mesto. Ide o vcelku príťažlivú lokalitu, tvorenú sériou rezidenčných projektov. Keďže je Archikód prepojený s architektonickou kanceláriou Vavrica Architekti, sú novostavby na dobrej úrovni.
Okrem Dúbravky je však firma aktívna aj v centre mesta. Na Lazaretskej už dlhšie vlastní objekt zo začiatku 20. storočia so secesnými výzdobnými prvkami, ktorý bol pôvodne očividne jednopodlažný. V priebehu nasledujúcich desaťročí bol ale doplnený o ďalšie dve podlažia, no bez akejkoľvek výzdoby. Zastrešený bol sedlovou strechou.
Teraz sa po rokoch príprav, resp. odkladania realizácie, priblížila realizácia. Na Lazaretskej 7 sa pred niekoľkými týždňami objavilo lešenie a rozbehli sa asanačné práce. Pôvodne sa zdalo, že stavebník odstráni väčšinu budovy a ponechá prednú fasádu, za ktorou vybuduje novú hmotu (tzv. fasádizmus). V posledných dňoch však bola odstránená podstatná časť nadstavby vrátane fasády, ako aj časť staršieho objektu (na mieste budúceho vjazdu do garáže).
Ako ale naznačujú oficiálne vizualizácie, finálne riešenie projektu ráta nielen s obnovou fasády, ale aj nadstavbou ďalších troch podlaží. Od ulice tak bude mať dom štyri nadzemné podlažia, zo strany dvora päť podlaží. Výrazovo nadviaže na pôvodné riešenie, prvé podlažie od ulice tak bude mať historizujúci ráz, kým ostatné budú racionálne. Zachovaná má byť aj veľkosť a rytmus okien.
Súčasný výraz ale bude mať dvorová fasáda, ktorej súčasťou budú aj balkóny a okná vysoké na celú výšku podlažia. Dvor samotný bude parkovo upravený a vytvorí oddychový priestor v kontraste s verejným priestorom ulice a okolitou hustou zástavbou. Developer celý projekt pomenoval Lazaretská záhrada.
Podľa dostupných informácií by tu malo vzniknúť deväť bytov. S ohľadom na lokalitu pôjde nepochybne o nadštandardné bývanie. Zároveň by tu mohla byť umiestnená retailová prevádzka smerom na ulicu, no s menšou terasou vo dvore. Parkovanie bude riešené v podzemnej garáži.
Developer sa v minulosti staval k zámeru zdržanlivo, sústrediac sa na projekty v Dúbravke a Prahe. Teraz sa ale očividne zmenila situácia a rozvoj bývania v centre sa stal omnoho atraktívnejším. Výstavba sa predpokladá v rozmedzí rokov 2024-2026.
Podobných projektov rekonštrukcií, dostavieb alebo funkčných úprav sa aktuálne v centrálnej časti Bratislavy realizuje niekoľko. Na Karadžičovej sa má napríklad prebudovať bývalá budova sporiteľne Wüstenrot, ktorá sa zmení z kancelárskej na obytnú. Zámer pripravuje firma Macho Consulting, k príprave prizvala architektov z Morocz_Tacovsky.
Len o niekoľko desiatok metrov ďalej zas zanikne jednopodlažný objekt vývarovne na rohu Karadžičovej a Malého trhu, kde L.B. s.r.o. v spolupráci so spoločnosťou REEGAS pripravuje atraktívnu nárožnú bytovku od ateliéru AOCR. Dnes už prebieha predaj bytov, čo nasvedčuje relatívne skorému štartu výstavby.
K významnejším zámerom patrí aj projekt Mýtna 37, ktorý nahradí staršie jednopodlažné objekty neďaleko styku Mýtnej a Šancovej príťažlivou bytovkou od kancelárie Kuklica Smerek Architekti. Tí istí architekti sa podieľajú na príprave menšieho projektu nahradenia jednopodlažného domčeku na Sasinkovej komornou bytovkou.
Nové nadstavby sa zas plánujú na viacerých miestach, napríklad na Záhradníckej 25, Heydukovej 1 či Mariánskej 7. Dostavby by mali pribudnúť na Vysokej, výrazná rekonštrukcia sa dokončuje na Námestí 1. mája, kde vzniknú byty vo funkcionalistickej budove, kde kedysi sídlila Kooperativa.
Ide o súčasť širšieho trendu posilňovania rezidenčnej funkcie v centre Bratislavy. Za zobytňovaním či zlepšením efektivity využitia mnohých budov stojí fakt, že historická časť mesta naráža na limity, čo sa týka možností umiestňovania novej výstavby. Voľných pozemkov zostáva minimum a v posledných rokoch dochádza k ich urbanizácii. Využiť sa tak musí existujúca zástavba.
V niekoľkých prípadoch to bude spojené aj s asanáciami, či už úplnými alebo čiastočnými. Našťastie už ale (až na výnimky) nedochádza k deštrukcii naozaj vzácnych domov. Väčšina projektov by mala prispieť k celkovému zvýšeniu kvality stavebnej substancie. Teoreticky to platí aj o Lazaretskej záhrade – ak sa podarí zachovať maximum z pôvodnej secesnej výzdoby.
AKTUALIZÁCIA Na základe aktuálneho stavu prác je očividné, že stavebník pristúpil k úplnej asanácii pôvodného objektu. Pravdepodobne ju tak bude stavať odznova, čo je postup, realizovaný už v prípade niekoľkých bratislavských projektov.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre