O niekoľko dní sú Vianoce, čo pre mnohých ľudí znamená hľadanie darčekov pre blízkych v snahe o ich potešenie. Najlepšie dary buď reagujú na túžby obdarovaného alebo pozitívne posilňujú vzájomné vzťahy. Mnohí z nás majú radi aj Bratislavu. Čo by sme si mali želať pod stromček pre slovenské hlavné mesto?
Ilustračný záber. Zdroj: zdronu
Bratislava sa nevyznačuje krásou Prahy, veľkoleposťou Viedne ani eleganciou Budapešti. Mnohé historické pamiatky mesta boli v minulosti barbarsky zničené, väčšina obyvateľov žije na sídliskách, ktoré možno označiť všelijako, určite ale nie ako pekné, a je pravidelne konfrontovaná problémami s dopravou, nízkou dostupnosťou bývania alebo nedostatkom služieb. Napriek tomu k nej prekvapivo veľa obyvateľov chová mimoriadne pozitívny vzťah.
Nanešťastie, ešte viac ľudí má k slovenskej metropole ambivalentný alebo priamo negatívny postoj. Bratislava je falošne vykresľovaná ako mesto ľudí, ktorí „nevedia, ako vyzerá skutočný život“, ako „pažravá na Dunaji“, či ako hanba Európy, ktorá si však nezaslúži podporu kvôli svojej „arogancii“. Toto je spoločné pre podstatnú časť Slovenska.
Tvrdú realitu ukazuje budúcoročný rozpočet Hlavného mesta. Jeho celková výška je plánovaná na úrovni 626,8 miliónov eur (s privretými očami možno doplniť rozpočty BSK a mestských častí, čo ho o čosi viac ako zdvojnásobí). Pôsobí to ako vysoká suma, avšak len pre niekoho, kto veľmi nepozná rozpočty iných miest v regióne. V praxi to sú peniaze, ktoré ledva umožňujú základnú prevádzku Bratislavy, nie to aj masívne investície do zvyšovania kvality života.
Ako vyzerá dostatok zdrojov pre reálny posun mesta, ukazuje Praha. Stúpajúci rozpočet českej metropoly (na rok 2025 to bude 4,5 miliardy eur) umožňuje investovať do projektov ako je výstavba novej línie metra D, novej železničnej stanice Smíchov alebo rozsiahla modernizácia a budovanie mostov. Kompletná výška bratislavského rozpočtu ide len na investície do dopravy, celková výška kapitálového rozpočtu je 1,4 miliardy eur. Opozícia voči pražskému vedeniu je napriek tomu nespokojná, ide podľa nej o nedostatočné investície.
Pôsobí to ako správy z iného sveta, pritom ide o mesto, ktoré bolo aspoň nejakú dobu hlavným mestom pre väčšinu obyvateľov Slovenska. Pre mnohých bolo v minulosti predmetom kritiky a závisti, rovnako ako je dnes Bratislava. Dnes sa ukazuje, čo môže mesto dosiahnuť, keď sa na takéto názory neprihliada.
Bratislava by si mala želať byť v niečom Prahou a v iných veciach Viedňou (ktorej rozpočet na rok 2025 je neuveriteľných 20,2 miliárd eur). Je očividné, že štát jej priamo pomôcť nechce, preto by sa mala snažiť si pomôcť aspoň sama. V praxi to znamená šetriť tam, kde sa mrhá najviac peňazí a efektivizovať svoju prevádzku.
Tak ako Praha a Viedeň, Bratislava by mala byť zároveň mestom i krajom. Tak ako vo Viedni, nemala by mať mestské časti a vynakladať milióny eur na aktivity, ktoré vie zastrešiť efektívnejšie z vyššej úrovne. Nie je to zázračný recept, keďže mestské časti i kraj väčšinu svoju rozpočtu dávajú na prevádzku školstva, zdravotníctva či sociálnych služieb, stále by sa však teoreticky uvoľnili vyššie desiatky miliónov na investície.
Pod stromček by sa tak malo hlavné mesto zaželať zmenu Zákona o Bratislave a zmeny územnosprávneho členenia (zvyšok Bratislavského kraja by sa mohol napríklad spojiť s Trnavským). Politické náklady takejto úpravy nie sú vysoké, kým potenciálne benefity áno.
Nanešťastie, okolo tejto otázky je dnes ohlušujúce ticho. Mnoho komunálnych politikov bude kritizovať konsolidačné opatrenia, obviňovať všetkých naokolo a prenášať náklady na obyvateľov – napríklad v podobe zvýšenia cestovného na verejnú dopravu, čo postihne tých najzodpovednejších občanov. Keď ale má prísť aj na úsporu vo výkone nabubralej samosprávy, zrazu nebude o šetrení ani reči.
Nejde ale o žiaden boj proti silnejšej Bratislave. Práve naopak, ide o nízko ležiace ovocie, ktoré stačí odtrhnúť. Na to ale treba mať odvahu sa poň vôbec natiahnuť. V opačnom prípade zostanú pre ľudí len hnilé darčeky, ktoré popadali na zem a nijako veľmi nepomôžu.
Ilustračný záber: zdronu.sk
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre