V Bratislave bola v priebehu minulého roka ukončená rekonštrukcia viacerých vzácnych pamiatok. V roku 2024 by mali pribudnúť ďalšie, pričom pozornosť medzi nimi púta obnova Georgievitsovho paláca na Panenskej 11. Po dokončení prác sa mu vráti pôvodná funkcia základnej umeleckej školy, pričom ho stavebník, teda Hlavné mesto SR, po novom označuje ako Dom hudby.
Panenská je malebná ulica, tvoriaca srdce historickej Evanjelickej štvrte. V 18. storočí sa tu začala výraznejšie rozvíjať výstavba, pričom vznikli aj niektoré z najznámejších pamiatok v podobe dvojice evanjelických kostolov a fary. Okrem nich tu pribúdali mestské domy a paláce, ktorých budovanie pokračovalo aj v 19. storočí. Pred rokom 1885 (podľa niektorých zdrojov v roku 1890) tu vznikol aj Georgievitsov (Georgievičov) palác.
Ide o atraktívnu budovu v novobarokovom štýle, ktorej architektom je pravdepodobne významný domáci tvorca Viktor Rumpelmayer. Palác má dve podlažia a podkrovie, je trojkrídlový, dvojtraktový, na jeho vyvýšenom nádvorí sa nachádza parčík s pomníkom Oľgy Trebitschovej – významnej opernej speváčky, ktorú takto po jej smrti nechal zvečniť jej manžel, bankár Dionýz Trebitsch. Istú dobu bol v Sade Janka Kráľa, po zreštaurovaní sa ale vrátil na pôvodné miesto.
Prítomnosť tejto sochy symbolicky nadväzuje na súčasnú funkciu budovy – nachádza sa tu Základná umelecká škola Miloša Ruppeldta. Zameriava sa na vzdelávanie v oblasti hudby a spevu, na danom mieste sídli od 90-tych rokov minulého storočia. Prevádzka školy bola v poslednom období narúšaná zlým stavom objektu. Poškodená bol strecha, ktorá zatekala, narušené boli dvere aj okná, v zlom stave boli fasády, ale aj vnútorné priestory – rozvody, hydroizolácie, vykurovanie alebo kotolňa.
Preto sa v roku 2022 konečne pristúpilo ku generálnej rekonštrukcii budovy. Cieľom je tu vytvoriť „Dom hudby“ – školské zariadenie so špičkovými podmienkami pre výučbu aj prezentáciu hudby, s výbornými technickými či akustickými parametrami v novej koncertnej sále a celkovo omnoho vyššou profesionalitou vzdelávania. Rozpočet na realizáciu je nemalý – projekt vychádza na 4,3 milióna eur.
Realizácia je rozdelená na tri etapy. V prvej, už dokončenej etape bola zrealizovaná rekonštrukcia strešného plášťa, vrátane zastrešenia novobudovanej koncertnej sály v podkroví, všetky výkopové a búracie práce, nové statické konštrukcie a niektoré úkony sanácie spodnej stavby proti vlhkosti. Zrealizovala sa aj súvisiaca časť prác zdravotechniky a elektroinštalácie.
V druhej etape rekonštrukcie, ktorá sa dokončuje, sa realizuje obnova historickej fasády, vrátane výplní vonkajších otvorov, realizáciu vnútorných podláh a priečok, rozvodov zdravotechniky a ústredného kúrenia. Mesto pripomína, že obnova historickej fasády predstavuje okrem bežných stavebných prác aj súbor reštaurátorských a umelecko-remeselných postupov najmä na pamiatkovo hodnotných kamenných, štukových, kovových a drevených prvkoch fasády, ako aj na výplniach vonkajších otvorov.
Napokon v tretej etape prác budú zrealizované všetky zostávajúce stavebné a montážne práce, vrátane zabudovaného interiéru, všetky zostávajúce práce zdravotechniky, vykurovania, elektroinštalácie, elektrickej požiarnej signalizácie a vzduchotechniky, montáž výťahu a ostatné dokončovacie práce. Dokončené budú reštaurátorské práce a v exteriéri bude zrealizovaná rekonštrukcia dvora, vrátane súvisiacich zdravotechnických a elektrorozvodov.
Aktuálne je už opäť odhalená zrevitalizovaná fasáda budovy smerom do Panenskej. Palác pôsobí distingvovaným dojmom. Okrem toho sa podľa verejne prístupných fotografií finalizujú fasády na nádvorí, realizuje sa koncertná sála a dokončujú podzemné priestory. Hlavné mesto tak smeruje k ukončeniu obnovy a azda aj k spusteniu prevádzky ešte tento rok.
Bratislava tak získa atraktívne a kvalitne vybavené priestory nielen pre vzdelávanie, ale aj prezentáciu hudby. Nová sála v podkroví bude mať kapacitu 90 návštevníkov. Budova bude bezbariérová vďaka inštalovaniu nového osobného výťahu. Vďaka projektu sa navyše aktivitám otvorí aj nádvorie, ktoré bude pripravené na organizáciu letných komorných koncertov.
Pôjde tak o výborný prírastok pre krásnu a do istej miery prehliadanú Evanjelickú štvrť. Hoci tu v súčasnosti sídli množstvo inštitúcií, firiem, obchodov, reštaurácií či kaviarní a dvakrát do roka je Panenská miestom konania obľúbeného Dobrého trhu, stále nevyužíva svoj potenciál naplno. Bráni tomu niekoľko zanedbaných a nevyužívaných budov a zlý stav verejného priestoru. Ten je dnes do veľkej miery devastovaný parkovaním.
Napriek tomu však existujú plány na zmenu. Rekonštrukcie sa plánujú v prípade opusteného Habermayerovho paláca či bývalej pôrodnice na Zochovej 7, veľkú víziu revitalizácie ulíc zas má mestská časť Staré Mesto, ktorá už jednu z nich – Konventnú – čiastočne obnovila. Najbližšie roky by mohli priniesť pokračovanie projektov. Ak sa tak stane, krásna štvrť sa stane pýchou Bratislavy, kde sa prelína kultúra s históriou.
Fotografie z 13.1.2024. Pozrite si rekonštrukcie pamiatok vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre