Author photoAdrian Gubčo 02.08.2019 14:10

Mamapapa: Farebné komunitné bývanie v Dúbravke (videoprehliadka)

V mestskej časti Dúbravka bol pred nejakou dobou dokončený bytový dom Mamapapa od spoločnosti ITB Development. Projekt bol kreovaný ako dostupnejšie bývanie, orientované najmä na mladé rodiny, čomu zodpovedal štandard aj koncept. Popritom však priniesol aj určité prvky, ktoré sú v našom prostredí zatiaľ menej tradičné, no inšpiratívne.

Mamapapa vznikla na okraji zástavby sídliska Dúbravka, v lokalite, kde sa miesi zástavba bytových domov s komerčnými a výrobnými areálmi. Mnohé z týchto okrajových častí Dúbravky ostávajú nedobudované a doteraz sa tu vyskytujú voľné, nezastavané pozemky. Mamapapa využíva práve jeden z nich, v blízkosti križovania ulíc Nejedlého a Na vrátkach.

Nejde o prestížnu lokalitu, čoho si bol developer vedomý a tomu prispôsobil aj koncept celého projektu. Ten je určený najmä pre mladšie štartujúce rodiny či jednotlivcov, ktorí zatiaľ nemajú prostriedky na veľkorysejšie byty v centrálnejších lokalitách, zároveň však nechcú ani uniknúť z mesta.

Napriek nutnosti racionalizácie pri takomto type klientely sa developer, ktorý je zároveň spojený s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, rozhodol pre vytvorenie jasnej identity a doplnenie určitých prvkov, ktoré ju podporia a vymedzia oproti štandardnej zástavbe v okolí. Táto identita je podporená výrazným vizuálom, ktorý je v prostredí Dúbravky neprehliadnuteľný.

Inak vcelku typický bytový dom je zložený z dvoch do seba vložených blokov v tvare písmena L. Nižšia časť, nazývaná Mama, má šesť až sedem nadzemných podlaží, vyššia časť Papa má osem. Jednotlivé bloky sú označené nosnými stĺpmi vytvarovanými do podoby písmen, spolu vytvárajúcimi názov projektu.

V dome vzniklo 115 bytov a apartmánov s racionálnymi dispozíciami a štandardom. Predali sa takmer úplne všetky jednotky, voľných ostáva 5 bytov väčších výmer, vrátane veľkorysejšieho 4- až 5-izbového bytu s terasou. Väčšina ostatných bytov a apartmánov disponuje loggiami. Priemerná cena predávaných jednotiek je približne 2,3-tisíc eur za meter štvorcový, pri spustení predaja to boli dve tisícky. V rámci domu vzniklo 136 parkovacích miest.

 

 

Čo Mamapapu odlišuje od iných podobných projektov je možnosť individualizácie označenia polohy bytu formou prevedenia farebnej schémy fasády alebo geometrického vzoru zábradlia loggií. Cieľom bolo posilnenie vzťahu rezidentov k domu, čo sa využilo najmä pri časti Mama, ktorá je skutočne farebná, hoci bez uchýlenia sa ku gýču. V prípade Papa boli zvolené šedo-biele zvislé pásy, ktoré majú asociovať, ako developer žartovne hovorí, „otcovo pyžamo“.

Táto forma individualizácie nie je jediným výnimočnejším prvkom. Ešte dôležitejší je silný dôraz na komunitu a vzájomné vzťahy. Cieľom k tomu má byť existencia spoločných priestorov – už dokončenej strešnej terasy, ktorá by síce mohla byť aj väčšia, ale v každom prípade umožňuje pekné výhľady do okolia, nádvoria pred projektom s menšími zelenými úpravami a detským ihriskom, no najmä zriadenie komunitného centra v mieste prieniku oboch blokov.

Toto komunitné centrum však nebude určené len pre rodiny, ale má poskytnúť možnosti trávenia voľného času pre širokú skupinu ľudí, vrátane obyvateľov susedných domov na sídlisku. Takto získava Mamapapa presah na pôvodnú lokálnu komunitu, čo považujem za mimoriadne pozitívne. Projekt tak nebude len obyčajným banálnym domom, ktorý sem niekto vložil, ale aj istou formou destinácie, ktorú môžu využívať viacerí. V čase návštevy ešte komunitné centrum dokončené nebolo, developer teraz hľadá vhodného prevádzkovateľa.

Mamapapa tak dokazuje, že aj pri relatívne dostupnejšom projekte v odľahejšej lokalite je možné vybudovať dom, ktorý nebude slúžiť len pre ekonomický profit developera, ale môže vytvoriť aj vhodné prostredie pre rodiny a širšiu lokálnu komunitu. Tým sa nemôžu pochváliť ani mnohé drahšie developmenty, marketované ako nadštandardné či „mestské“.

V tomto môže Mamapapa – aj keď nie všetko v nej vyšlo dokonale – slúžiť ako vzor. Rozhodne nejde o nejaké anonymné zoskupenie bytových jednotiek, ale o dom, ktorý sa v rámci možností snaží vytvoriť miesto priateľské pre život rezidentov aj susedov.  

 

Viac fotografií vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube