Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 08.10.2018 09:00

Staromestské rekonštrukcie, október 2018

S príchodom konca roka sa ukončujú aj viaceré rekonštrukcie pamiatok, ktoré sa realizovali v priebehu teplejších mesiacov. Ďalšie sa však práve teraz zároveň spúšťajú.

Article Big

Každá z podobných rekonštrukcií je potešiteľná, zvlášť pokiaľ ide o pamiatky, ktoré boli dlhodobo v zanedbanom stave. Bezpečne možno konštatovať, že počet takých budov v centrálnej časti mesta každoročne klesá, napriek tomu ešte niekoľko výrazne zanedbaných budov alebo stavebných súborov v jadre Bratislavy zostáva.

K najvýznamnejším z nich patrí komplex neskororenesančného Esterházyho paláca na Kapitulskej, neskorobarokový Habermayerov palác na Panenskej spoločne s vedľajším nájomným domom s rovnakým štýlom, súbor stavieb na Františkánskom námestí 8, 9, 10, ktorého súčasťou je aj vežový gotický dom z 13. storočia (tzv. Himmelreich), jedna z najvzácnejších pamiatok mesta, alebo novobarokový dom z roku 1904 na Panskej 35, v ktorého prízemí sa nachádzala známa Lekáreň u Salvátora.

Až po rekonštrukcii týchto budov bude možné konštatovať, že stav historického jadra Bratislavy je naozaj dobrý. Samospráve tak ostane druhá výzva - sekundovať vizuálne atraktívnej historickej architektúre formou špičkovej kvality verejných priestranstiev v okolí.

Galéria

 • Ukončená revitalizácia priečelia Kláštora sv. Alžbety, ktorá nasleduje po nedávnej rekonštrukcii fasády Kostola sv. Alžbety.
 • Kostol bol dokončený v roku 1743 (interiér v r. 1745) v barokovom štýle, autorom je Franz Anton Pilgram.
 • Pôvodný kláštor alžbetínok bol narušený počas Druhej svetovej vojny. V roku 1963 bol vyhlásený za NKP., spoločne s kostolom.
 • Jeden z obnovených detailov kláštora.
 • Rekonštrukcia paláca niekdajšej Obchodnej a priemyselnej komory, dnes projekt Gorkého 4 Offices od AMW Development, je už tiež tiež pred dokončením.
 • Práce prebiehajú už pomerne dlho, zvlášť na jednej z vyvýšených častí budovy. NKP sa stala v roku 1985.
 • Moja obľúbená rekonštrukcia tohto roka, o ktorej som už viackát písal - secesný bytový dom na nároží Štúrovej a Tallerovej ulice.
 • Dom patrí k pokladom uhorskej secesie v Bratislave.
 • Vchod do Štúrovej - v čase vzniku domu najmodernejšej triedy mesta, vedúcej k jedinému mostu cez Dunaj, ktorého výstavba priniesla lokalite masívny rozvoj.
 • Dom krásne doplní sériu secesných pamiatok v okolí, najmä na Šafárikovom námestí či na Grösslingovej, ale aj na Štúrovej - napríklad naproti stojaci hotel Roset (nikdajší Tulip alebo Tulipán)
 • V obnove je dom na ulici Palisády 59. Dom v eklektickom štýle vznikol v posledných rokoch 19. storočia ako dom grófky Irmy Erdődyovej. Neskôr sa stal známy prítomnosťou slávnej kaviarne Štefánka. Za NKP bol vyhlásený v roku 1980.
 • Veľmi vydarená obnova eklektického domu na Sládkovičovej 1 (s jednou z fasád obrátenou do Palisád), ktorý vznikol ako nájomný dom po roku 1895. Za NKP bol vyhlásený v roku 1980.
 • Detaily domu, ktorý ešte viac okrášlil lokalitu a ulicu Palisády.
 • Okolie Palisád je jednou z najkrajších štvrtí Bratislavy, jednou z mála príkladov regulovanej veľkomestskej zástavby z prelomu 19. a 20. storočia, ktoré vznikali v blízkych metropolách, ale v Bratislave len v obmedzenej miere.
 • Lešenie sa objavilo na eklektickom nájomnom dome z roku 1900 na Sládkovičovej ulici č. 7. Dom sa stal NKP v roku 1980.
 • Do rekonštrukcie ide fasáda Bohosloveckého semináru, resp. Jezuitského kolégia, najstaršej budovy v rámci tohto update. Neskororenesančná budova vznikla v rokoch 1628-1635. Dnes v budove sídli Cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského. Za
 • Na Nedbalovej ulici sa ukončuje obnova fasády mohutného novobarokového nájomného domu z roku 1893. Rekonštrukcia prebieha na tri fázy, najprv bola zrevitalizovaná časť fasády od Klobučníckej, potom fasáda od Nedbalovej. Poslednou fázou bude fasáda na Klob

Súvisiace články

Rekonštrukcia budovy na Gorkého 4 je dokončená: prehliadka obnoveného paláca

03.09.2019 10:35:02 Adrian Gubčo

V uplynulej dobe bola po dlhej a náročnej rekonštrukcii konečne dokončená obnova budovy na Gorkého 4 v historickom centre Bratislavy. Niekdajší Palác priemyselnej a obchodnej komory sa premenil na jeden z najreprezentatívnejších kancelárskych projektov v metropole.

čítať viac

Rekonštrukcia Gorkého 4 je takmer dokončená, centrum získalo ďalšiu obnovenú pamiatku

12.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala ďalšiu zrekonštruovanú budovu, ktorá značne okrášli historické jadro mesta. Palácový objekt na Gorkého 4 sa dočkal nielen novej fasády, ale aj kompletnej rekonštrukcie interiéru, po ktorej bude slúžiť ako kancelársky komplex najvyššieho štandardu.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube