Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.04.2018 13:00

V Záhorskej Bystrici vznikne projekt Floriánka

V mestskej časti Záhorská Bystrica, ktorá bola typická vidieckym charakterom, no aktuálne prechádza búrlivým vývojom, sa pripravuje projekt Floriánka, za ktorým stojí menší developer S12. Malý rezidenčný projekt vznikne v starej časti pôvodnej obce.

Article Big

Zdroj: S12

Floriánka bude tvorená 24 radovými rodinnými domami, ktoré vzniknú v rámci novej mikroštvrte, napojenej na novovzniknutú ulicu, resp. ulice. Domy budú jedno- až dvojpodlažné a zoskupené okolo centrálneho verejného priestoru. Architektonický štýl by mal byť viacmenej jednotný (s určitými variáciami), za dizajnom stojí oceňované architektonické štúdio Architekti Šebo Lichý. To je známe testovaním rozličných novátorských konceptov, a tie si nájdu miesto aj v rámci projektu Floriánka – developer totiž v spolupráci s architektmi poskytuje pomerne unikátnu možnosť mimoriadnej flexibility a konfigurácie bývania vo svojom projekte.

Klienti si tak budú môcť navoliť výmeru, dispozíciu aj materiálové riešenie exteriéru domov. Okrem toho si bude možné priobjednať ďalšie prvky – parkovacie prístrešky, pergoly, záhradný domček a podobne – a dom bude takto dokončený, hoci v štádiu holobytu. V spojení s relatívne vyšším štandardom a službami architekta, interiérového architekta a záhradníka, ktoré developer ponúka, ako aj s uvažovanou reguláciou napríklad oplotení, tak ide o projekt, ktorý prekonáva podobne navrhnuté developmenty, ktoré buď neumožňujú vlastnú individualizáciu, alebo naopak ju umožňujú až príliš, čo vedie zvyčajne ku estetickej katastrofe.

Floriánka prešla pripomienkovacím procesom zo strany miestnej komunity a nebude tvoriť uzavretú zónu. Verejný priestor bude prístupný a uličky by mali byť ukľudnené, pričom sa skvalitnia priečne väzby v rámci jadra Záhorskej Bystrice. Územný plán ráta s maximálnymi možnými veľkosťami domov, v praxi sa tak môže stať, že nakoniec budú domy ešte menšie, čiže miestni sa nemusia obávať, že by vzniklo niečo väčšie ako sa plánovalo.

Vo výsledku tak možno povedať, že Floriánka je stále ešte pomerne vzácnym príkladom projektu výstavby rodinných domov, ktorý vhodne doplní lokalitu a je na naozaj dobrej urbanistickej aj architektonickej úrovni.

Developer má aktuálne k dispozícii povolenia na výstavbu infraštruktúry a územné rozhodnutie pre projekt ako taký. Výstavba by sa mala naštartovať ešte tento rok a byť dokončená približne v zime 2019. Ide len o druhý projekt spoločnosti S12 s majiteľmi z IT sektora, ktorý má za sebou ešte rekonštrukciu staršej budovy na Šoltésovej ulici č. 12. Ak plánuje podobným spôsobom pokračovať aj pri ďalších projektoch, bude to pre Bratislavu prínos.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: S12
  • Zdroj: S12
  • Zdroj: S12
  • Zdroj: S12
  • Pozemok dnes. Zdroj: S12

Súvisiace články

Floriánka je už vo výstavbe, ide o dobrý príklad predmestskej zástavby

05.03.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Záhorská Bystrica prežíva aktuálne bezprecedentný rozvoj, po ktorom sa historická vidiecka obec premení na veľkú štvrť predmestského charakteru. Podstatná časť nových projektov sa buduje na zelenej lúke mimo pôvodnej zástavby, je tu však aj výnimka: obytný súbor Floriánka, ktorý prepojí dve časti obce a doplní ju citlivou, no pritom modernou štruktúrou.

Čítať viac

Projekt Floriánka je už v príprave, výstavba sa čoskoro spustí

03.12.2018 13:15:00 Adrian Gubčo

Developer S12 pokročil v príprave obytného projektu Floriánka v Záhorskej Bystrici. Na pozemku, kde komorný projekt vyrastie, už prebiehajú prípravné práce (výstavba infraštruktúry), zisk stavebného povolenia a následná výstavba domov sa predpokladá v najbližších týždňoch, resp. mesiacoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre