Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.09.2021 17:53

Kesselbauer dosiahol plnú výšku a získava historizujúcu fasádu

Projekt Kesselbauer od spoločnosti Proxenta v centre mesta dosiahol významný míľnik: všetky objekty v rámci polyfunkčného súboru dosiahli alebo sú tesne pred dosiahnutím štádia hrubej stavby. Vysoké štádium výstavby prinieslo aj ďalšiu novinku – na objekte, ktorý nahradil pôvodnú Kesselbauerovu pekáreň, sa začína objavovať fasáda, asociujúca zaniknutý dom.

Article Big

Výstavba projektu sa rozbehla v priebehu minulého roka, asi tri roky po jeho prvom predstavení. Proxenta, ktorá väčšinu svojich bratislavských projektov buduje práve v centrálnych častiach mesta, vtedy odhalila zámer, nazvaný Rezidencia medzi hviezdami. Rozsah projektu je pomerne veľký, keďže developer sa rozhodol vyplniť hneď dvojicu staromestských parciel, siahajúcich od Námestia 1. mája takmer až po Banskobystrickú ulicu. Polyfunkčný súbor taktiež nadviaže na skôr dokončený projekt Weinhauer, taktiež od Proxenty.

Príprava projektu zabrala dlhší čas. Developer najprv musel odstrániť pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali – postmodernú budovu, kde kedysi sídlila Volksbank, a starší dom ešte z 19. storočia. Išlo o historickú Kesselbauerovu pekáreň z druhej polovice 19. storočia. Budova však bola v mimoriadne zlom stave a tesne pred zánikom už bola pravdepodobne aj staticky narušená. Búranie sa tak podľa developera ukázalo ako nevyhnutné. Ďalšou komplikáciou počas prípravy bol odpor susedov, ktorí napadli niektoré rozhodnutia povoľujúcich orgánov.

Výstavba sa naplno rozbehla až v druhej polovici roka 2020, napredovala však v rýchlom tempe. Proxenta buduje celý obytný súbor v rámci jednej etapy, najrýchlejšie však vyrástli časti projektu, obrátené k Námestiu 1. mája. Na prvý pohľad tu vznikajú dva samostatné domy, jeden historizujúci päťpodlažný s obytným podkrovím (nad bývalou pekárňou) a jeden sedempodlažný s modernou fasádou, v skutočnosti však ide o jeden blok. Najvyššia časť je v upokojenom vnútrobloku, kde má Kesselbauer osem podlaží.

Obnova historizujúcej fasády časti domu na pekárňou bola podmienkou pamiatkarov a dnes sa ukazuje, že ju investor splní. Okolo okenných otvorov na prvých dvoch podlažiach pribúdajú šambrány a na rímse objektu vzniká malý tympanón. V oboch prípadoch ide o kópie prvkov, ktoré sa nachádzali aj na historickom objekte. Vizualizácie navyše ukazujú, že archaická výzdoba má vzniknú aj na fasáde „nadstavby“ nad pekárňou, hoci v realite ju ešte nevidno. Rozmiestnenie okien však jej inštalovaniu nasvedčuje.

Stavebné práce sa budú v najbližších mesiacoch sústreďovať práve na realizáciu fasád, preto sa definitívna podoba projektu začne postupne odhaľovať. V prípade dvorových častí komplexu rozdiely medzi jednotlivými vchodmi nebadať. V tomto smere je projekt konzervatívnejší, čo možno v princípe povedať aj o urbanizme – Kesselbauer totiž nadväzuje na typickú formu zástavby tejto časti Bratislavy. Dvor by mal byť priechodný a prístupný pre verejnosť, keďže na prízemí budú prenajímateľné priestory a do budúcna by malo byť teoreticky možné dostať sa na Banskobystrickú.

Čo sa týka bytov, v tejto chvíli nie je známe, ako postupuje ich predaj. Ešte pred časom developer avizoval, že sa mu v prvej vlne predaja podarilo predať všetky byty, no druhú zatiaľ spustiť neplánuje. V projekte sa bude nachádzať celkovo 116 bytov vyššieho štandardu. K tomu patrí aj veľká podzemná garáž so 155 parkovacími miestami a vybavením pre cyklistov. Retail by sa mal nachádzať na 718 štvorcových metroch v deviatich jednotkách. Obrátené budú do námestia aj do vnútrobloku, priestory tak pravdepodobne pritiahnu širokú skupinu nájomcov.

Architektúru projektu spracovala kancelária Beionde, ktorá sa priestoru venovala už dlhšie a v čase, kedy tu projekt plánoval ešte odlišný investor. Ten súčasný plánuje development dobudovať do konca roka 2022.

 

Kesselbauer dotvorí rad domov na Námestí 1. mája, stav okolitého verejného priestoru však ostáva tragický

 

Dobudovaním Kesselbaueru do plnej výšky bolo prakticky dotvorené domoradie na severozápadnej strane Námestia 1. mája. Dôležitá a rušná komunikácia, prepájajúca Hodžovo námestie s vládnou a univerzitnou štvrťou v okolí Námestia slobody, je jednou z najmestskejšie pôsobiacich ulíc Bratislavy. Jej charakteru však ubližovala série prieluk alebo zanedbaných budov, ktoré sa tu donedávna nachádzali. To je však dnes už minulosť a dokončením Kesselbaueru sa výstavba na tejto ulici („námestí“) v podstate zavŕši.

Okrem projektu od Proxenty tomu dopomohlo aj dobudovanie developmentu Metropolitan Star v susedstve Kesselbaueru, ktorý vyplnil pás medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou. Do námestia sa obracia presklenou fasádou administratívnej budovy, ktorá mala byť pôvodne o čosi extravagantnejšia. Developer Amalca Development sa však rozhodol pre racionalizáciu. Kedysi sa tu nachádzalo legendárne bratislavské Kino Hviezda, či sa bude obnovovať, nie je známe.

Elegantnejším prírastkom je Polyfunkčný dom The Corner, ktorý bol navrhnutý už v roku 2004, dokončený však bol len v roku 2019. Investor, spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky, oslovila známu kanceláriu Architekti BKPŠ Kusý – Paňák, no dokončenie v zmysle pôvodného projektu o 15 rokov neskôr bolo skôr prekvapivé. O to príjemnejšie toto prekvapenie je – ide o veľmi dôstojné dotvorenie exponovaného nárožia, najmä v kontexte významných inštitúcií v blízkosti.

Spoločne tieto stavby skvalitňujú stále ešte zanedbanú lokalitu. Po rekonštrukciách historických domov a najmä po úpravách verejného priestoru by mohlo ísť o atraktívnu časť metropoly. Vydláždenie alebo predláždenie chodníkov, doplnenie zelene, zúženie ciest či doplnenie cyklotrás by bolo žiadúce. Ešte vhodnejšia by však bola súvisiaca rekonštrukcia Kollárovho námestia, ktorú aktuálne vedenie Hlavného mesta sľubovalo rozbehnúť už dávnejšie. Dnes nie je známe, aká je v tomto smere situácia, ani či sa pripravuje architektonická súťaž na preriešenie priestoru.

Samotná Proxenta ešte z lokality neodchádza. V pokračovaní Kesselbaueru, ale od Banskobystrickej, má naplánovaný luxusný projekt Vila Biela. Zverejnené vizualizácie pôsobia sľubne a vyplnia prázdny priestor pri rezidenčnej časti Metropolitan Star. Na nároží Vysokej a Námestia 1. mája zas rekonštruuje pôvodne administratívnu budovu na rezidenčný projekt Blokk. V Starom Meste ešte pripravuje inú investíciu – po skupine Arca Capital prebrala projekt Polyfunkčný dom Šancová, kedy vyplní jeden z posledných prázdnych pozemkov na severnej strane ulice. Zámer pôsobí, s menšími výhradami, solídne a adekvátne lokalite.

Aj v týchto prípadoch tak dochádza k dotváraniu zástavby a oživovaniu dotknutých lokalít, kde je rozvoj bývania vhodný (dokonca aj na Šancovej, ak to zvýši tlak na riešenie dopravnej záťaže). Nové projekty už v princípe rešpektujú charakter a kolorit lokality a neprichádzajú s katastrofálnou úrovňou architektúry. Mesto tak po ich dostavaní bude možno pôsobiť o čosi harmonickejšie.

Aby bolo skutočne krajšie, potrebuje ešte čosi navyše – odstrániť vizuálny smog, vytlačiť na chodníkoch parkujúce autá a začať so spravodlivejším prerozdelením uličného priestoru v prospech chodcov i cyklistov. Na to, aby bolo mesto príťažlivé, nepotrebuje, aby bol každý dom architektonickým zázrakom. Úplne stačí, aby bol verejný priestor kvalitný – a potom bude aj celkový dojem radikálne odlišný.  

 

Fotografie z 29.8.2021. Pozrite si priebeh výstavby vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Súvisiace články

Kesselbauer odhalil svoju historizujúcu fasádu

10.12.2021 13:42:02 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje a dnes je vo vysokom štádiu realizácie. Dokončená je už časť fasád – najmä na časti, ktorá vznikla na mieste niekdajšej Kesselbauerovej pekárne. Developer Proxenta tu avizoval nielen obnovenie priečelia pôvodného domu, ale aj nadstavbu v historizujúcom štýle. Dnes je táto časť projektu odhalená a začína vyvolávať diskusie.

Čítať viac

Metropolitan Star sa blíži k dokončeniu, Kesselbauer je už vo výstavbe

25.09.2020 11:22:54 Adrian Gubčo

Lukratívna lokalita v starom centre mesta bude už čoskoro kompaktnejšia – „diery“ v zástavbe na severnej strane Námestia 1. mája sú blízko vyplnenia. Po projekte Metropolitan Star, ktorý už z exteriéru získava definitívnu tvár, sa výstavba po dlhšej príprave rozbehla aj na susednom obytnom súbore Kesselbauer.

Čítať viac

Kesselbauer má stavebné povolenie

13.07.2020 10:35:00 Adrian Gubčo

Po určitom omeškaní sa konečne blíži spustenie výstavby polyfunkčného komplexu Kesselbauer, prevažne obytného bloku na Námestí 1. mája v centre mesta. Developer Proxenta obdržal stavebné povolenie na zámer, ktorým sa vyplní prieluka na severnej strane námestia a zároveň obnoví fasáda jedného z historických objektov, ktoré tu donedávna stávali.

Čítať viac

Kesselbauer ide do stavebného konania, Metropolitan Star získava finálnu tvár

12.05.2020 17:25:36 Adrian Gubčo

Centrálny mestský blok v strategickej polohe medzi Prezidentskou záhradou a Námestím 1. mája je blízko k úplnému sceleniu. Projekt Metropolitan Star sa zahaľuje do fasády, kým susedný Kesselbauer ide po komplikáciách do stavebného konania. Dobudovanie oboch projektov prispeje k oživeniu tejto časti centra Bratislavy.

Čítať viac

Pohne sa už projekt Kesselbauer?

06.03.2020 14:10:00 Adrian Gubčo

V centre mesta, na Námestí 1. mája, už nejakú dobu ostáva bez aktivity prieluka po historickom objekte, kde sa nachádzala Kesselbauerova pekáreň, a nedávno asanovanom objekte z 90-tych rokov 20. storočia. Developer Proxenta tu plánoval ešte v roku 2019 rozostavať polyfunkčný projekt s bývaním a vybavenosťou, zabrzdili ho však odvolania. Aktuálne náznaky však nasvedčujú, že sa situácia pohla.

Čítať viac

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

04.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Čítať viac

Ako postupovala asanácia VB Leasingu

28.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Proxenta pred niekoľkými dňami oficiálne predstavil (pravdepodobne) finálne vizualizácie projektu Kesselbauer a opätovne spustil predaj bytov v tomto centrálne položenom rezidenčnom komplexe. Predtým však musel zasanovať pôvodné objekty, ktoré sa tu nachádzali, medzi nimi budovu VB Leasing z konca 20. storočia.

Čítať viac

Kesselbauer spúšťa predaj a predstavuje nové vizualizácie

19.03.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centre mesta, na Námestí 1. mája, sa blíži k výstavbe. V súvislosti s tým developer, spoločnosť Proxenta, zverejnila nové aktualizované vizualizácie, ako aj ponuku bytov a obchodných priestorov. Na pozemku sa v týchto dňoch ukončuje asanácia pôvodnej zástavby.

Čítať viac

Príprava Kesselbaueru napreduje, pozemok bude čoskoro vyčistený

18.02.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Kesselbauer v centrálnej časti Bratislavy postupuje. Už v priebehu týchto dní bude definitívne odstránená pôvodná zástavba na pozemku, aby čoskoro mohol na jej mieste rásť nový rezidenčný projekt, ktorý scelí blok medzi Banskobystrickou ulicou a Námestím 1. mája. Developerom je spoločnosť Proxenta.

Čítať viac

Proxenta rastie a ohlasuje nové projekty

08.01.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá bola doteraz známa skôr ako investičná skupina, sa postupne etabluje medzi bratislavskými developermi. Aktivita Proxenty graduje, čo je spojené s nákupom nových akvizícií a prípravou nových projektov, ktoré doplnia tie rozbehnuté.

Čítať viac

Príprava projektu Kesselbauer napreduje, asanuje sa niekdajšia kancelárska budova

26.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta pokračuje v príprave na výstavbu projektu Kesselbauer, ktorý vyrastie na Námestí 1. mája, v centrálnej lokalite, kde sa v posledných rokoch vypĺňajú prieluky a skompaktňuje zástavba. Aktuálne sa asanuje druhý z dvoch objektov, na ktorých mieste nový rezidenčný súbor vznikne.

Čítať viac

Construction update: Kesselbauer, 21.05.2018

25.05.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Námestí 1. mája sa už zrejme začínajú prípravné práce pred začiatkom výstavby projektu Kesselbauer. Developer, ktorým je spoločnosť Proxenta, spúšťa asanáciu staršieho objektu, ktorý sa tu nachádzal.

Čítať viac

Projekt Kesselbauer štartuje

16.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Už dávnejšie sa na tejto stránke objavili vizualizácie projektu Kesselbauer, ktorý pripravuje investičná skupina Proxenta. Teraz developer spúšťa predaj bytov a zverejňuje ďalšie informácie o súbore budov, ktoré skompaktnia zástavbu v okolí Námestia 1. mája.

Čítať viac

Kesselbauer odhaľuje novú podobu

12.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Proxenta, ktorá sa postupne aktivizuje aj v realitnom biznise, zverejnila na svojej stránke novú aktualizovanú podobu svojho projektu Kesselbauer, ktorý bol pôvodne známy ako Rezidencia Medzi Hviezdami.

Čítať viac

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

27.06.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre