Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.08.2019 14:30

Bratislavské nemocnice prejdú zmenami: Rázsochy sa začali búrať, Nemocnicu Ružinov čaká modernizácia

Po rokoch úpadku a len veľmi obmedzených investícii sú tu konečne náznaky, že zdravotnícka infraštruktúra v Bratislave by sa mohla dočkať zlepšenia: dnešným dňom sa začína búrať skelet nemocnice na Rázsochách, ktorý má byť nahradený novým komplexom, kým nemocnicu v Ružinove čaká masívna rekonštrukcia. Spolu so súkromnými projektami sa tak úroveň zariadení azda konečne priblíži úrovni hodnej vyspelej časti Európy.

Article Big

Nemocnica Rázsochy. Zdroj: Google Maps

Búracie práce sa odštartovali za účasti predsedu vlády a ministerky zdravotníctva, ktorí vyjadrili nádej, že už čoskoro na mieste pôvodnej rozostavanej nemocnice vznikne nová na špičkovej úrovni. O začatí prác informovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

„Opäť sme bližšie k tomu, že Bratislava bude mať po mnohých rokoch univerzitnú nemocnicu, ktorú si pacienti a zdravotnícky personál zaslúžia,“ vyjadrila sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorú doplnil predseda vlády s prísľubom, že nový komplex bude dosahovať vysoký štandard starostlivosti aj vzdelávania. „Som hrdý, že sme dnes vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu - novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje,“ skonštatoval Peter Pellegrini.

Nová nemocnica by mala začať vznikať po zániku súčasného skeletu, Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu. Tá by mala vyjsť na 17,5 milióna eur, kým nemocnica samotná približne 250 miliónov eur. Dokončenie sa predpokladá v roku 2024. Samotné búracie práce budú stáť 10,69 milióna eur, zhotoviteľom je Metrostav, ktorý deklaroval, že všetok stavebný materiál spätne zrecykluje.

 

Nemocnica Ružinov. Zdroj: Google Maps

 

Okrem novej nemocnice na Rázsochách by sa mali veľké zmeny týkať aj Univerzitnej nemocnice v Ružinove, ktorá by mala prejsť komplexnou obnovou za približne 86 miliónov eur. Cieľom je hlavne zlepšenie efektivity poskytovanej starostlivosti, ale aj zlepšenie komfortu pacientov a personálu. Rekonštrukcia bude prebiehať počas plnej prevádzky nemocnice, dokončenie sa taktiež predpokladá v priebehu roka 2024.

Okrem toho sa bude meniť aj bezprostredné okolie areálu, vzniknúť by mali parkovacie domy, ktoré prispejú k usporiadaniu parkovania v oblasti. V rámci zámeru je riešené aj zlepšenie cyklodopravy vo forme výstavby cyklotrás či parkovania pre cyklistov v areáli nemocnice. Do tohto projektu sa plánuje investovať približne 7,6 milióna eur. Materiál bol už pred časom zverejnený v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Sériu štátnych investícii do zariadení v Hlavnom meste má doplniť rekonštrukcia a dostavba geriatrickej nemocnice v Podunajských Biskupiciach za približne 8,1 miliónov eur, v rámci ktorej sa má zvýšiť lôžková kapacita, doplniť prístrojové vybavenie a zvýšiť komfort pacientov. Do budúcna má nemocnica v Podunajských Biskupiciach slúžiť najmä ako zariadenie dlhodobej starostlivosti, k čomu má nový pavilón dopomôcť. Stavebné práce v areáli už prebiehajú.

 

Nemocnica Svet zdravia v Boroch. Zdroj: Penta Investments

 

K týmto verejným projektom sa pridáva realizácia veľkej súkromnej nemocnice zo siete Svet zdravia v štvrti Bory, za ktorou stojí zdravotnícka divízia spoločnosti Penta Investments. Tzv. Nemocnica novej generácie má vychádzať z najnovších poznatkov a trendov v architektúre, prevádzke a technologickom vybavení zdravotníckych zariadení a poskytovať starostlivosť na úrovni, ktorá bude presahovať všetky štátne zariadenia.

Nachádzať by sa tu malo 400 lôžok, bude tu 14 operačných sál a pracovať by tu malo 1.200 zamestnancov, z čoho bude 250 lekárov, 450 sestier, 350 ostatného zdravotného personálu a 150 ďalších zamestnancov. V susedstve nemocnice pripravuje developer výstavbu ubytovacieho zariadenia pre personál. Na projekt bola usporiadaná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazila špecializovaná kancelária Dutch Health Architects.

Nemocnica bude stáť až 240 miliónov eur a v tejto chvíli je už vo výstavbe. Definitívne dokončená a v plnej prevádzke by mala byť na začiatku roka 2022.

 

Nemocnica na Rázsochách má byť najlepšia na Slovensku, bez architektonickej súťaže však nebude dosahovať úroveň ani Svetu zdravia, ani plánovanej Nemocnice budúcnosti v Martine (na obr.). Zdroj: Archinfo.sk

 

Bratislavu tak môžu čakať významné zmeny, čo sa týka úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Optimizmus v prípade nemocnice na Rázsochách však treba zatiaľ tlmiť, keďže je jednoduchšie zbúrať starý skelet, ako rozbehnúť výstavbu nového a stavebne, technologicky a finančne náročného zariadenia. V každom prípade sa zdá, že po dlhej dobe je Hlavné mesto konečne bližšie k novej koncovej nemocnici.

Ide o mimoriadne dôležitý a potrebný projekt, ktorý sa môže výrazne podpísať na kvalite života v Bratislave, ale aj na Slovensku. Úroveň zdravotnej starostlivosti sa odzrkadľuje na všetkých aspektoch životnej úrovne – na vyššej nádeji dožitia, prevencii chorôb, nižšej miere stresu a podobne, čo má následne pozitívne efekty na ekonomiku. Pre všeobecný rozvoj krajiny sú špičkové nemocnice dôležitejšie ako masívne siete diaľnic a rýchlostných ciest.

Je teda namieste, aby sa pri výstavbe dbalo na najvyššiu kvalitu jednotlivých projektov, čomu musí zodpovedať predprojektová príprava. Jedným zo základných krokov by malo byť vypísanie architektonických súťaží, ktoré by riešili nielen vizuál nových zariadení, ale predovšetkým nastavili ideálne prevádzkové a priestorové parametre a dali ich do súladu s ekonomikou jednotlivých zámerov.

V tomto smere už výzvu na Ministerstvo zdravotníctva SR adresovala Slovenská komora architektov, ktorá vyjadrila znepokojenie z vyhlásenia verejného obstarávania na projekt nemocnice bez informácie, či bude súčasťou prípravy architektonická súťaž. Vedenie rezortu o tejto téme komunikovať odmietlo, SKA napriek tomu výzvu na stretnutie opakovala. Odpoveď Ministerstva zdravotníctva či Predsedu vlády nie je známa.

Odmietnutie súťaže (súťaží) by každopádne bolo nezodpovedné, nekultúrne a nezmyselné, keďže praktické príklady nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska ukazujú, že vyberať projektantov či architektov takýmto spôsobom sa odráža na skvelom výsledku – dokazuje to nielen Svet zdravia v Boroch, ale aj pripravovaná Nemocnica budúcnosti v Martine, kde zvíťazilo štúdio Pantograph, ktorého návrh sa stretol s mimoriadne pozitívnou odozvou.

Ak teda predstavitelia Vlády tvrdia, že nová nemocnica (resp. nemocnice) bude najlepšia v krajine (lepšia ako Bory), ale odmietnú realizáciu súťaží, možno ich tvrdenia označiť za zavádzajúce. O omyle ich nepresvedčí len súkromný investor, ale aj vlastná podriadená inštitúcia v Martine. V takom prípade bude len málo lepších príkladov nízkej hodnovernosti politických sľubov.

Súvisiace články

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Rozšírenie NÚSCH začína získavať finálnu podobu

24.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Kramároch sa k dokončeniu približuje projekt rozšírenia NÚSCH – Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb – zahŕňajúci výstavbu nového Detského kardiocentra a Diagnostického centra, ako aj parkovacieho domu pre návštevníkov. Celková výška investície sa odhaduje na takmer 40 miliónov eur.

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube