Author photoMartina Gregová 05.03.2025 13:09

Architekt, ktorý dal tradícii moderný hlas. Laureátom Pritzkerovej ceny 2025 sa stal Liu Jiakun

Pritzkerova cena, často označovaná za „Nobelovu cenu architektúry“, je najprestížnejším ocenením v tomto odbore. Laureáti svojou tvorbou obohacujú nielen architektonické umenie, ale aj každodenný život ľudí. V roku 2025 sa k nim pridal čínsky architekt Liu Jiakun, ktorého tvorba je výnimočná schopnosťou prepájať tradičné čínske remeselné techniky s modernou estetikou a hlbokým rešpektom k miestnemu kontextu.

Zdroj: Arch-exist/Pritzker Prize

Zdroj: Arch-exist/Pritzker Prize

Pritzkerova cena patrí medzi najprestížnejšie ocenenia v oblasti architektúry. Už od roku 1979 sa každoročne udeľuje architektom, ktorých dielo vykazuje výnimočnú kombináciu talentu, vízie a odhodlania, pričom významne prispieva k rozvoju architektonického umenia a obohacuje ľudskú skúsenosť. Jej laureáti získavajú bronzovú medailu a finančnú odmenu 100-tisíc dolárov, no skutočnou hodnotou tejto ceny je medzinárodné uznanie a rešpekt v architektonickej komunite. Medzi držiteľov Pritzkerovej ceny patria legendy ako Frank Gehry, Zaha Hadid, Tadao Ando či Rem Koolhaas.

V roku 2025 sa laureátom „Nobelovej ceny za architektúru" stal čínsky architekt Liu Jiakun, ktorý od roku 1999 stojí na čele medzinárodne uznávaného štúdia Jiakun Architects. Narodil v roku 1956 v čínskom meste Čcheng-tu, v provincii S’-čchuan, ktorá svojou bohatou históriou a kultúrnou rozmanitosťou formovala jeho estetické vnímanie a architektonický cit. Vyštudoval architektúru na Univerzite Chongqing, jednej z najprestížnejších technických škôl v Číne.

Po ukončení štúdií pracoval niekoľko rokov ako mestský plánovač, no čoskoro si uvedomil, že jeho pravou vášňou je autorská architektúra, ktorá reflektuje spoločenský kontext aj individuálnu estetiku. Štúdio Jiakun Architects, založené v roku 1999, sa preslávilo projektami, spájajúcimi tradičné čínske stavebné techniky s inovatívnymi riešeniami a veľkolepými architektonickými víziami. Jeho filozofiu najlepšie vystihuje jeho vlastný citát: „Architektúra by mala byť tichým rozhovorom medzi minulosťou a budúcnosťou.“

Galéria

  • Liu Jiakun. Zdroj: Arch-exist
  • West Village. Zdroj: Arch-Exist
  • Múzeum hodín. Zdroj: Arch-exist
  • Stone Sculpture Art Museum. Zdroj: Pritzker Prize
  • Renovácia jaskynnej oblasti Tianbao. Zdroj: Pritzker Prize
  • The Grand Canal Hangzhou Steelworks Park. Zdroj: Pritzker Prize
  • Novartis Shanghai Block C6. Zdroj: Arch-exist

Za 40 rokov svojej kariéry Liu zrealizoval okolo 30 veľkých projektov v rôznych častiach Číny. Na svojom konte má projekty múzeí, chrámov, úradov, prestavieb priemyselných areálov, bytové domy aj veľkolepé urbanistické koncepcie. Medzi najvýznamnejšie diela tohtoročného laureáta Pritzkerovej ceny patrí bezpochyby projekt West Village v jeho rodnom meste. 

Komplex slúži ako priestor pre bývanie, prácu aj voľnočasové aktivity, pričom podporuje interakciu a spoluprácu medzi obyvateľmi. Architekt tu využil tradičné čínske urbanistické princípy, ako sú vnútorné dvory a otvorené verejné priestranstvá, ktoré vytvárajú prirodzené miesta stretnutí. Materiálová jednoduchosť a dôraz na ekologickú udržateľnosť z projektu robia vzor moderného mestského plánovania.

Z múzeí možno spomenúť napríklad Múzeum hodín, ktoré bolo dokončené a otvorené v roku 2007. Liu Jiakun pri jeho návrhu kládol dôraz na použitie lokálnych materiálov, ako je tehla a drevo, a na zachovanie remeselných techník, čím zdôraznil spojenie medzi súčasnou architektúrou a miestnou tradíciou.

 

West Village. Zdroj: Arch-Exist

 

Impozantnou stavbou je tiež Luyeyuan Stone Sculpture Art Museum. V tomto prípade architekt skombinoval pohľadový betón s bridlicovými tehlami. Séria okenných otvorov rôznych tvarov a veľkostí zabezpečuje dostatok prirodzeného osvetlenia vo vnútorných priestoroch múzea a prispieva k unikátnemu architektonickému výrazu stavby.

Medzi top projekty realizované podľa návrhu aktuálneho laureáta Pritzkerovej ceny patrí tiež renovácia jaskynnej oblasti Tianbao v meste Erlang v Číne, ktorá bola dokončená v roku 2021. Cieľom bolo oživenie miesta, ktoré sa kedysi využívalo na výrobu likéru Lang. V rámci projektu štúdio vytvorilo kultúrne centrum, ktoré zahŕňa zrkadlovú výstavnú sieň a konzolovú prijímaciu sálu s výhľadom na krajinu.

 

Stone Sculpture Art Museum. Zdroj: Pritzker Prize

 

Známy čínsky architekt má na svojom konte aj úctyhodnú premenu bývalého priemyselného areálu na moderný verejný priestor. Projekt sa stal známym pod menom The Grand Canal Hangzhou Steelworks Park a spája industriálnu históriu s kultúrnou a rekreačnou funkciou. Liu Jiakun v tomto prípade zachoval pôvodné oceľové konštrukcie a výrobné haly, čím vytvoril autentické prostredie s atmosférou industriálnej minulosti.

Doplnením nových architektonických prvkov a zelených plôch dosiahol harmonické prepojenie medzi starým a novým, pričom park ponúka miesto na oddych, výstavy aj komunitné podujatia. Steelworks Park sa rýchlo stal obľúbeným miestom miestnych obyvateľov aj turistov, ktorí vyhľadávajú jedinečnú kombináciu histórie a súčasného dizajnu.

 

The Grand Canal Hangzhou Steelworks Park. Zdroj: Pritzker Prize

 

Liu Jiakun navrhol tiež viaceré administratívne objekty a štvrte. Medzi najznámejšie z nich patrí Novartis Shanghai Block C6. Budova sa vyznačuje čistými líniami, minimalistickým dizajnom a premysleným využitím prirodzeného svetla, čo vytvára inšpiratívne a funkčné pracovné prostredie. Novartis Shanghai je ukážkou Liu Jiakunovej schopnosti navrhovať priestory, ktoré podporujú kreativitu, spoluprácu a pohodu zamestnancov.

Podľa odbornej poroty sa Liu Jiakun stal laureátom Pritzkerovej ceny za rok 2025 okrem iného preto, že vo svojej práci „prijal skôr než odporoval dualizmu dystopie/utópie a ukázal, že architektúra sa môže stať spojnicou medzi realitou a idealizmom. Okrem toho povýšil miestne riešenia na univerzálne vízie a vyvinul architektonický jazyk, ktorý popisuje sociálne a environmentálne spravodlivý svet.“

Jeho diela sú charakteristické hlbokým rešpektom k miestnemu kontextu, ekologickej udržateľnosti a sociálnej zodpovednosti. Jiakun dokáže vytvárať priestory, ktoré nielen slúžia praktickým potrebám, ale aj kultúrne a emocionálne obohacujú svoje okolie. Ako tvrdí sám Liu Jiakun, „skutočná krása architektúry spočíva v jej schopnosti slúžiť ľuďom.“

 

(Archdaily, Dezeen, Pritzker Prize, TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube