Author photoAdrian Gubčo 27.05.2022 18:08

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Lokalita nového komerčného centra Bratislavy, nazývaná aj downtown, pokračuje v dynamickom rozvoji. Pôvodne industriálna oblasť s dobrou väzbou na železnicu, most cez Dunaj alebo prístav sa na začiatku 21. storočia stala ideálnym miestom pre masívnu transformáciu. Úpadok výroby, relatívne kvalitná dopravná infraštruktúra, blízkosť k pôvodnému centru mesta, ale aj viac či menej deklarovaná podpora mesta (definovaná v Územnom pláne) sa stala predpokladom pre vznik veľkých polyfunkčných projektov, vrátane výškových budov.

Prehnaný optimizmus tesne pred vypuknutím finančnej krízy na jeseň 2008 priniesol nešťastnú plošnú deštrukciu väčšiny pôvodnej zástavby, vrátane tých najvzácnejších objektov. Po opätovnom oživení ekonomiky sa v druhej polovici druhej dekády opäť naštartovali spiace aj nové projekty. Dnes je už časť z nich zrealizovaná, ďalšie sú vo výstavbe a viacero sa ich stále plánuje. Za niekoľko málo rokov sa totálne zmenila panoráma mesta. Z najtypickejších pohľadov z Hradu či Slavína vzniklo hniezdo (cluster/klaster) veží, ktoré sa v najbližšej dobe ďalej zahustí.

Zmenu prinesú už aktuálne rozbehnuté projekty Metropolis a pokračovanie Sky Parku. Na prvom z nich sa pracuje na podzemných častiach – dokončené sú nosné monolitické železobetónové konštrukcie druhého podzemného podlažia, teda obvodové a vnútorné  steny, stĺpy a stropy. Tam, kde to podmienky umožňovali, sa už prešlo aj na realizáciu prvého podzemného podlažia. Veže sa tak čoskoro „prederú“ nad povrch.

Po Metrostave, ktorý realizoval zakladanie, prevzala práce spoločnosť Takenaka, na bratislavskom trhu čoraz aktívnejšia. „Máme radosť, že do ďalšej fázy Metropolisu sa púšťame so špičkou v odbore,“ povedala o spolupráci s Takenaka Katarína Lindbergh, partner z Mint Investments. „Takenaka prišla s projektom, ktorý sa od ostatných odlišoval predovšetkým ponukou alternatívnych riešení. Boli pre nás jasnou voľbou.“ Pôvodne japonská firma má výstavbu 18-podlažných objektov dokončiť do marca 2024.

Developer okrem výstavby postupuje aj v predaji bytov a apartmánov. V Metropolise je ich naplánovaných 298, pričom majú disponovať vysokým štandardom. Okrem rezidencií má byť prítomný aj v službách či vybavenosti budovy. Na prvých dvoch podlažiach smerom do Bottovej vzniknú obchodné prevádzky, obyvatelia budú mať k dispozícii služby concièrge, projekt bude mať aj vlastný parčík v zadnej časti budovy. Pomerne netradičným prvkom je niekoľko bytov s predzáhradkami orientovaných do zelenej časti Metropolisu – priamo v srdci downtownu.  

Predajnosť je podľa investora aj realitnej kancelárie celkom dobrá. „Byty sa predávajú aktuálne zväčša pre potreby vlastného bývania, čo je dobrým základom pre vysokú kvalitu bývania v samotnom projekte. V tomto momente je predaných viac ako 58% bytov a projekt sa teší záujmu,“ hovorí Filip Žoldák z kancelárie Herrys, ktorá zabezpečuje predaj bytov a apartmánov. Dvojizbové byty prejdú ešte pred dokončením úpravami, o čom svedčí aktuálna zmena stavby pred dokončením.

Metropolis nebude so svojimi 63 metrami ani zďaleka najvyšším developmentom v oblasti. Prevýšiť by ho mala väčšina blízkych projektov. Panorámu však dobre dotvoria tak vyššie, ako aj nižšie stavby. Výraznou črtou Metropolisu navyše bude tvar a architektúra. Za konceptom stojí pražská kancelária City Work Architects.

 

Výstavba Metropolisu

 

Kým Metropolis sa ešte len dostáva na úroveň terénu, Sky Park Residence 4 postupne pridáva podlažia a začína dotvárať už dobudované časti celého veľkého developmentu. Po zmenách vnútri Penta Real Estate ho prebrala novozaložená spoločnosť Alto Real Estate. Pôvodný harmonogram, ktorý predpokladá dokončenie veže a odovzdanie bytov až pred koncom roka 2025, sa však nijako nemení.

„Nie, harmonogram výstavby sa nemení a byty budú odovzdané v stanovený čas,“ potvrdzuje Gabriel Tóth, mediálny zástupca Alto Real Estate. „Harmonogram je od začiatku nastavený konzervatívnejšie, keďže sa stavia už v existujúcej rezidenčnej zóne a nemôžeme pracovať počas celých 7 dní.“ Dokončenie hrubej stavby je predpokladané v prvej polovici roka 2024, teda v čase, kedy už má byť Metropolis dobudovaný úplne, hoci dnes nie je ešte ani zďaleka v porovnateľnej fáze výstavby. V každom prípade, zmena developera priniesla aspoň opätovný štart predaja bytov.

„Predaj bytov 4. rezidenčnej veži sa opätovne rozbehol, do predaja išlo ďalších 20 bytov a následne budú uvoľnené ďalšie,“ hovorí Tóth. „Zastavenie predaja ešte na jeseň nesúviselo s prechodom projektu pod Alto Real Estate, ale s rastom cien stavebných materiálov a práce.“ Sky Park patrí taktiež k nadštandardným a drahším projektom na bratislavskom trhu. S ohľadom na aktuálnu situáciu je ale logické, že sa developer rozhodol pre predaj v relatívne malých balíkoch. Vo veži bude 268 bytov na 31 podlažiach, rovnako, ako to je pri ostatných budovách.

Sky Park Residence 4 dotvorí východnú časť areálu Sky Parku, vrátane rozšírenia parku, ale aj jeho prechodu k plánovanému zámeru od HB Reavisu. Na prvých dvoch podlažiach bude umiestnená drobná občianska vybavenosť. Architektúrou bude identická ako ostatné rezidenčné budovy, čo je azda aj škoda. Sky Parku by v tomto smere prospela väčšia variabilita.

Tú prinesie aspoň Sky Park Tower, najvyššia a do budúcna aj najvýraznejšia časť celého developmentu. Bezmála 120 metrov vysoká kancelárska veža už v tejto chvíli vzniká na nároží Landererovej a Čulenovej ulice. „Výstavba Sky Park Tower sa začala len v začiatkom tohto roka, aktuálne sme vo fáze výkopov a zabezpečenia stavebnej jamy,“ približuje aktuálny stav G. Tóth. Práce v stavebnej jame budú trvať dlhšie – veža bude mať až päť podzemných podlaží. Nad nimi vyrastie 29 nadzemných podlaží, pričom na prvom vznikne okrem lobby aj vybavenosť a na najvyššom tiež, pravdepodobne vo forme panoramatickej reštaurácie.

Sky Park Tower mal potrebné povolenia k dispozícii už dlhšie, výstavba však bola odložená aj kvôli situácii na trhu s kancelárskymi priestormi, ktorých bude v budove približne 34-tisíc metrov štvorcových. Štart výstavby signalizuje, že developer má už vopred zazmluvneného významného nájomníka. Gabriel Tóth otvorene veľa neprezrádza. Leasing priestorov v Sky Park Tower spúšťame len v septembri tohto roka, je teda ešte predčasné hovoriť o obsadenosti a konkrétnych nájomníkoch,“ konštatuje. „Napriek tomu môžeme povedať, že už máme niekoľko záujemcov, ktorí si predrezervovali priestor, ide cca o 4 poschodia veže.“ Zatiaľ neoverené tvrdenia naznačovali, že sa sem z Digital Parku presťahuje finančná skupina Penta.  

V každom prípade, nejakú dobu sa to ešte nestane – mohutná veža bude vo výstavbe do roku 2025. Celý Sky Park tak bude kompletne dokončený v podstate naraz. Dobudovaním Sky Park Tower zároveň vznikne súčasť developmentu, ktorá je najbližšie k pôvodnému dizajnu od kancelárie Zaha Hadid Architects. Na projekcii sa zúčastnila aj kancelária Pantograph, na príprave Sky Park Residence 4 štúdio GFI a na verejnom priestore Marko&Placemakers.

 

Sky Park Residence 4

 

Najkurióznejším projektom, a asi nielen v downtowne, je Apollo Residence, na lokálne pomery nízka, osempodlažná budova. Vo výstavbe je už od roku 2010. Do realizácie tak išla skôr ako väčšina už dokončených komplexov, ktoré ju predbehli a radikálne zmenili charakter územia. Pomalosť výstavby sa stala predmetom vtipov, teraz sa však zdá, že sa dom sa predsa len blíži k dokončeniu.

Naznačujú to minimálne ponuky realitných maklérov, podľa ktorých ide novoskolaudovaný objekt – hoci je viditeľné, že aj na fasáde ešte ostáva čo-to dokončiť. Apollo Residence bolo pôvodne mienené ako kancelárska budova (alebo možno polyfunkčná výšková budova s kancelárskou podnožou), prešlo však zmenou funkcie. Dôsledkom toho je väčšia svetlá výška stropov (okolo 3,5 metra oproti štandardným 2,7 metra pri bytovkách), čo realitní makléri prezentujú ako prvok nadštandardu. Rezidencie, teda 43 bytov a 36 apartmánov, majú disponovať aj hliníkovými oknami, podlahovým vykurovaním či predprípravou pre chladené stropy.

Súčasťou projektu je okrem toho aj veľkorysé lobby, svojim štýlom opäť typické skôr pre kancelárske budovy, a osem obchodných prevádzok. V okolí domu sa už dávnejšie realizovali chodníky s dlažbou, pre dané územie absolútne netypickou. Podľa developera Apollo Residence, s.r.o., pre ktorého nejde pravdepodobne o jediný projekt v lokalite (vlastní pozemok na exponovanom nároží Chalupkovej a Košickej), prináša tento development „nadštandard aristokratického bývania v modernom štýle“. Už ho len naozaj dokončiť. Snáď to bude ešte skôr, ako sa dobudujú developmenty v susedstve.

 

Vpredu Metropolis, za ním Apollo Residence, ktoré je údajne po dvanástich rokoch dokončené

 

Downtown každopádne prežíva úspešné obdobie. Okrem dnes rozostavaných projektov sa pripravuje celá séria nových polyfunkčných komplexov, tvorených nižšími blokmi aj výškovými budovami. Takmer všetky zámery počítajú s aktívnym prízemím, tvorbou verejných priestranstiev s bohatou zeleňou a developeri postupne nabiehajú aj na bratislavský manuál tvorby verejných priestranstiev. Tie tak budú mať nielen vyššiu kvalitu, ale budú aj zjednotené v podobnom štýle a dizajne.

Hlavné mesto sa snaží rozvoj územia podchytiť aj iným spôsobom. Súčasťou pripravovaných Zmien a doplnkov Územného plánu 09 má byť aj výšková regulácia, ktorá stanoví výškové hladiny pre novostavby naprieč mestom. Je pozitívne, že Magistrát sa postavil rozvoju downtownu čelom a nevníma rast výškových budov – aspoň otvorene – ako katastrofu. Materiál namiesto toho jasne hovorí, že budovy v lokalite treba umiestňovať a komponovať tak, aby nedochádzalo ku vzniku steny rovnako vysokých veží (ako dnes), ale treba panorámu smerovať ku gradácii smerom k jednej výraznej dominante. Táto by mohla byť umiestnená možno na juhovýchodnej strane križovatky Košická – Landererova – Prístavná, na mieste objektu Ryba.

Zmena Územného plánu tak snáď prinesie ďalšie zvýšenie kvality rozvoja zástavby v tejto časti metropoly. Bratislava získava nové centrum, ktoré bude bydliskom tisícov obyvateľov a miestom dochádzky pre desaťtisíce. Už teraz sa zároveň stáva charakteristickým znakom mesta. Je namieste, aby bolo spojené aj s úrovňou, ktorá bude dobre reprezentovať hlavné mesto Slovenska.

 

Fotografie zo 7.5.2022. Pozrite si výstavbu Metropolisu a Sky Parku vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Metropolis
  • Metropolis, v pozadí Apollo Residence
  • Metropolis. Zdroj: Mint Group
  • Sky Park Residence 4
  • Sky Park Residence 4
  • Sky Park Residence 4. Zdroj: Alto Real Estate
  • Sky Park Tower. Zdroj: Alto Real Estate
  • Apollo Residence. Zdroj: Apollo Residence

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube