Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.04.2019 11:00

Areál Zváračského ústavu sa začína transformovať na kreatívnu mestskú štvrť

Pozdĺž Račianskej ulice sa historicky nachádza mnoho priemyselných areálov, ktoré v nedávnej minulosti stratili svoj účel a postupne sa začínajú transformovať. Jedným z nich je aj priestor Výskumného ústavu zváračského, na ktorého okraji už začali vznikať prvé developmenty, kombinujúce bývanie s kanceláriami s orientáciou na kreatívnejšie odvetvia. Do budúcnosti to vysiela veľmi pozitívne signály.

Article Big

Ahoj Park a v popredí kancelársky objekt Optimum

Prvým náznakom zmien bola prestavba staršej výrobnej haly bez akejkoľvek historickej hodnoty na kancelársku budovu Optimum Sliačska spoločnosťou Slovunit. Z nevzhľadného objektu sa stala vcelku príťažlivá budova s industriálnym nádychom, keďže architektom, kancelárii Compass, sa podarilo zachovať ducha budovy aj napriek jej totálnej prestavbe. Dnes tu sídlia viaceré spoločnosti z prostredia kreatívneho priemyslu a IT.

Druhým zásahom bol vznik rezidenčného projektu Ahoj Park v susedstve Optima, za ktorým stojí spoločnosť Ahoj Development, ktorá je blízka Slovunitu. S kancelárskou budovou je spríbuznená aj tými istými architektmi, ktorí tak pokračujú v premene celej zóny.

Ahoj Park pozostáva z trojice bytových domov, ktoré svojou orientáciou vytvárajú otvorený vnútroblok, ktorý je parkovo upravený. Najvyšším a najdominantnejším je objekt od Sliačskej s ôsmimi nadzemnými podlažiami, zvyšné domy majú šesť a sedem nadzemných podlaží, pričom najvyššie je ustúpené.

V projekte vzniklo celkovo 195 bytov a apartmánov, vypredať sa podarilo všetky. V ponuke boli 1-izbové až 4-izbové byty s výmerami od 26 do vyše 107 metrov štvorcových, pričom s výnimkou niekoľkých apartmánov sa všetky jednotky vyznačovali balkónom alebo terasou. Existovala možnosť byt kúpiť ako holobyt, hoci developer ponúkal štandard aj nadštandard. Cenovo však nepatril Ahoj Park ani zďaleka k najdrahším.

Čo sa týka vybavenosti, v tomto ohľade je Ahoj Park chudobnejší, vstúpil však do lokality, kde sa už určitá občianska vybavenosť nachádza v rámci sídliska Teplická. Samotný projekt obsahuje 330 metrov štvorcových obchodných priestorov. Počet parkovacích miest je 185, z toho výrazná časť na povrchu, čo inak vcelku príjemnému developmentu ubližuje. Každopádne, aj vďaka tomu sa podarilo do vnútroblokového parku zasadiť vyššie stromy.

Projekt je už v tejto chvíli prakticky kompletne dokončený, prebiehajú už len posledné kozmetické úpravy, kým sa definitívne odovzdajú objekty B a C. Compass tak dokončil ďalší bytový komplex, v tomto prípade s jednoduchou a nekričiacou architektúrou, ktorá je v prostredí vhodná. Tým sa však zmeny v okolí nekončia.

 

Vnútroblok Ahoj Parku

 

Slovunit totiž pokračuje v postupnej konverzii starších objektov, pričom mení len funkciu, no mierku zachováva. Ďalším zásahom bola transformácia ďalšej z hál zo 70-tych rokov 20. storočia hlbšie v areáli VÚZ, ktorá sa tentokrát premenila na coworkingové centrum Platform House, opätovne využité sú aj susedné administratívne budovy.

Samotný Platform House je dnes naplno obsadený a developer potvrdzuje, že sa mu podarilo objaviť medzeru na trhu. Interiér objektu priznáva pôvodnú funkciu a vďaka otvoreniu priestoru sa podarilo zvýrazniť vzdušnosť niekdajšej haly. V objekte sídli viacero „freelancerov“, poskytuje priestory pre organizáciu eventov a nachádza sa tu občianska vybavenosť v podobe reštaurácie.

Ide o mimoriadne príjemnú zmenu, ktorá vniesla do lokality ďalší závan kreativity, čo je potenciálom pre jej ďalší rozvoj v podobnom duchu. Pôvodné predkrízové plány rátali na tomto mieste s výstavbou výškových budov, nateraz však táto idea vyzerá nereálna.

 

Interiér co-workingového centra Platform House priznáva minulú funkciu

 

Budúcnosť areálu Výskumného ústavu zváračského tak môže byť zaujímavá. S menšími rekonštrukciami začali už aj ďalší developeri, napríklad v susedstve Ahoj Parku sa obnovila staršia administratívna budova z obdobia socializmu, ktorá opäť plní svoju funkciu, známa je rekonštrukcia a dostavba hlavnej budovy VÚZ, kde má údajne sídliť – aspoň na nejakú dobu – Ministerstvo spravodlivosti.

Otázkou ostáva, čo sa stane so zvyšnou časťou areálu, ktorá je rozsiahla a poskytuje veľký potenciál pre vznik mixu bývania, administratívy a občianskej vybavenosti. Celú zónu vlastní spoločnosť Račianska-Reality, a.s., ktorá svoje plány zatiaľ neprezradila. Správne uchopenie konceptu by však mohlo, podobne ako v prípade Platform House, prispieť k objaveniu trhového výklenku a tým pádom ku komerčnému úspechu.

V Bratislave sa totiž nachádza len minimum zón, kde by bol citeľný „genius loci“ postindustriálnych lokalít, keďže mnohé priemyselné areály zanikli alebo boli premenené natoľko, že z minulosti ostali prítomné nanajvýš len fragmenty. V tomto prípade však ostáva podstatná časť objektov zachovaná a ich kvalitné konverzie by z areálu VÚZ urobili niečo, čo sa približuje podobným atraktívnym štvrtiam v zahraničí, určite však nie v Bratislave.

 

Areál Výskumného ústavu zváračského má potenciál premeniť sa na atraktívnu kreatívnu štvrť

 

Ďalší vývoj územia snáď bude pozitívny. Rozsah developmentu pozdĺž Račianskej je mimoriadny a táto sa mení z výpadovky obklopenej starými priemyselnými zónami a sídliskami na reprezentatívnu mestskú triedu. Vhodná premena areálu VÚZ by túto atraktivitu Račianskej zvýraznila a zároveň by odstránila dnešný neutešený stav a obrátila ho na výhodu.

Ak by sa tak stalo, Bratislava bude opäť o čosi lepšie a príťažlivejšie mesto, ktoré si tvorí nový charakter, založený na podpore kreativity, dynamiky pohľadu do budúcnosti, a poskytuje vhodný priestor pre podporu talentu. Ďalšiu transformáciu územia tak možno jedine podporiť, za predpokladu, že vlastník sa inšpiruje dobrými skúsenosťami z predchádzajúcich zásahov v zóne.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Kancelársky objekt Optimum a Ahoj Park
 • Optimum
 • Optimum
 • Ahoj Park
 • Ahoj Park
 • Ahoj Park
 • Ahoj Park
 • Ahoj Park
 • Ahoj Park
 • Platform House
 • Platform House
 • Platform House
 • Platform House
 • Platform House
 • Ahoj Park. Zdroj: Compass Architekti

Súvisiace články

Construction update: Ahoj Park, 20.06.2018

28.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Ahoj Park od developera Ahoj Development, súvisiaceho s aktivitami miestneho politika a podnikateľa Martina Borguľu, získava finálne kontúry. Prvý z trojice domov je už prakticky dokončený.

Čítať viac

Construction update: Ahoj Park, 27.9.2017

08.10.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Ahoj Park je prevažne rezidenčný projekt v blízkosti Račianskej ulice. Rastie na Sliačskej ulici a ide o ďalšiu súčasť postupnej transformácie priemyselného areálu Výskumný ústav zváračský.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube